• Odbierz prezent
Amerykańskie indeksy. Słabszy akcent na koniec udanego tygodnia

W ostatnim tygodniu, pomimo jego wakacyjnego charakteru (04.07 to Dzień Niepodległości w USA), amerykańskim indeksom udało się kontynuować ostatnie zwyżki.

Indeks S&P 500 (+1,65%) zbliżył się do swoich rekordowych poziomów, a inwestorzy odetchnęli z ulgą po tym, jak USA i Chiny zgodziły się zawiesić nowe taryfy i wznowić negocjacje handlowe. Mimo, iż był to oczekiwany wynik, uniknięcie dalszej eskalacji wojny handlowej i odejście od najgorszego scenariusza zostało przyjęte przez rynki z entuzjazmem. Co ciekawe, ostatni tydzień był nie tylko dobry dla akcji ale i obligacji.

Rentowności 10-letnich obligacji rządowych spadły do najniższych poziomów od ponad dwóch lat w związku z wolniejszym wzrostem w USA i oczekiwaniami na dalsze łagodzenie polityki monetarnej przez FED. Łyżeczką dziegciu okazała się piątkowa sesja i niezłe wyniki z rynku pracy. Dobre odczyty niejako wyeliminowały z prognoz potencjalną obniżkę stóp procentowych w lipcu o 50 pb. Rynek obecnie dyskontuje ścięcie stóp o 25 pb. Tak czy inaczej, nie zmieniło to obrazu całego tygodnia, który można było zaliczyć do udanych.

Europejskie indeksy giełdowe

notowały wzrostu w ślad za indeksami zza Atlantyku. DAX w ciągu tygodnia wzrósł o 1,37%, CAC40 o 0,99%, a Euro Stoxx 50 o 1,56%. Inwestorzy ciepło przyjęli kandydaturę Christine Lagarde na kolejnego prezesa ECB. Rynek liczy, iż będzie ona kontynuowała luźną politykę pieniężną obecnego prezesa Mario Draghiego, który opuszcza stanowisko na koniec października.

Polska giełda również zaliczyła poprzedni tydzień do udanych  – WIG wzrósł o 0,73%, WIG20 o 0,62%, mWIG40 o 0,82% zaś sWIG80 o 0,40%. Najmocniej z WIG 20 rosły w zeszłym tygodniu akcje: PKN Orlen (+6,36%), Alior Banku (+5,78%) oraz Tauronu (+4,90%). Najsłabiej wypadły walory wciąż poszukującej prezesa JSW (-6,02%), KGHM (-5,16%) oraz mBanku (-4,33%), którego inwestorzy znowu zaczęli martwić się o przyszłość kredytów frankowych.

W bieżącym tygodniu warto zwrócić uwagę na środowe odczyty inflacyjne z Chin oraz publikację minutek z posiedzenia FOMC. W czwartek kluczowymi danymi będzie inflacja z USA,  a w piątek, dane o handlu zagranicznym z Chin.


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk