• Odbierz prezent
Amerykańskie indeksy odnotowały zniżkę, indeks S&P 500 przecenił się o 0,5%, a Nasdaq o 1%

Wczorajszy dzień nie należał do udanych dla większości giełd, również amerykańskie indeksy odnotowały delikatną zniżkę, indeks S&P 500 przecenił się o 0,5%, a Nasdaq o 1%. Niewielka skala spadku i notowania kontraktów wskazujące na lekko pozytywne otwarcie dzisiejszej sesji nie zapowiadają jeszcze zmiany trendu.

Podczas, gdy giełdy odnotowują postępujący stopniowo wzrost,

globalnie wciąż wzrasta liczba nowych zakażeń na koronawirusa, w ubiegłym tygodniu potwierdzono rekordowe 5,2 mln infekcji (najwyższy tygodniowy wzrost od początku pandemii). Zdaje się, że rosnące statystyki covidowe nie mają większego wpływu na rynek akcji ogółem, gdyż inwestorzy raczej zakładają opanowanie pandemii w przeciągu maksymalnie kilku kolejnych miesięcy.

Eksperci WHO wyrazili zdanie nie popierające wprowadzenia paszportów szczepionkowych,

ze względu na nierówny dostęp do szczepionek. Dziś za Oceanem raport za I kw. 2021 r. przedstawią m.in.: Johnson & Johnson, Procter & Gamble i Netflix. Krajowe indeksy podążyły zgodnie z globalnym nastrojem, zarówno blue chipy jak i średnie i małe spółki odnotowały ok. 0,5%-ową przecenę.

W indeksie WIG20 najsłabszym walorem był Tauron (-3,8%),

który jednak zakończył dzień powyżej okrągłego poziomu 3 zł. Po sesji powyżej punktu odniesienia znalazło się jedynie 6 walorów z indeksu, z czego o istotnym wzroście można mówić jednie w przypadku Orange (+2%), PGE (+1,9%) i JSW (+1,6%).

W indeksie mWIG40 najmocniej zyskiwał DataWalk (+3,6%) i Benefit (+2,9%),

a w największym odwrocie znalazł się Kernel (-5,7%) i Dom Development (-4,5%).

W indeksie sWIG80

wraz z Ambrą (+3,8%) najmocniej zyskiwały spółki związane z turystyką: Rainbow Tours (+4,3%) i Enter Air (+3,1%), dla których perspektywy polepszają się z każdym dniem postępującego procesu szczepień.Mocną przecenę odnotował ML System (-16,7%), który poinformował wczoraj o zakończeniu etapu badań podstawowych oceny przydatności klinicznej, czułości i specyficzności urządzenia "Covid Detector" - obecnie przygotowywany jest raport przydatności klinicznej urządzenia. Również słabą sesję odnotowały spółki wchodzące w skład indeksu WIG-Ukraina, w tym Astarta (-10,3%), wokół spółek rośnie ryzyko w wyniku napiętych stosunków na linii Rosja-Ukraina.

Adam Dudoń


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk