• Odbierz prezent
Amerykański rynek nieruchomości pod presją! Spadki cen w 8 z 20 miast
fot. freepik.com

Z danych opublikowanych przez Federalną Agencję Finansowania Mieszkalnictwa wynika, że ceny domów w USA w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,5%. Dane za luty pokazują nieznaczne zmiany w krajowym kompozycie. 

 

  • Indeks S&P CoreLogic Case-Shiller jest główną miarą cen domów w USA. 
  • W 8 z 20 miast odnotowano spadki cen. 
  • Krajowe ceny domów wzrosły o 2,0% r/r w lutym 2023 r. 

 

Krajowe trendy cen domów uległy spowolnieniu 

Indeks S&P CoreLogic Case-Shiller US National Home Price odnotował w lutym roczny wzrost o 2,0%, co oznacza spadek z 3,7% w poprzednim miesiącu, ale miesięczny wzrost na poziomie 0,5%. Dane publikowane przez Standard & Poor’s śledzą zmiany na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Według najnowszego odczytu indeksu na 8 z 20 lokalnych rynków odnotowało niższe ceny. 

 

 

 

Zobacz również: Pięć najważniejszych trendów na rynku nieruchomości komercyjnych

 

FXMAG nieruchomości amerykański rynek nieruchomości pod presją! spadki cen w 8 z 20 miast  ceny domów, ceny domów w usa, czy ceny domów w usa spadły, indeks cen domów, makroekonomia, nieruchomości,usa 1

Źródło: S&P Dow Jones Indices &CoreLogic 

 

“Trendy w cenach domów uległy złagodzeniu w lutym 2023 r. National Composite, który spadał przez 7 kolejnych miesięcy, wzrósł w lutym o skromne 0,2%, a teraz znajduje się 4,9% poniżej szczytu z czerwca 2022 r. Nasze 10- i 20-City Composites osiągnęły podobne wyniki, z lutowym wzrostem o 0,3% i 0,2%; te kompozyty są obecnie o 6,0% i 6,6% poniżej ich odpowiednich szczytów” - skomentował Craig J. Lazzara, dyrektor zarządzający w S&P.

 

Zobacz również: Indeks koniunktury na rynku nieruchomości w Polsce – analiza HRE

 

 

Spadki w 8 z 20 miast 

Analitycy wskazują, że odczyty lutowe są bardziej interesujące od poprzednich, gdyż pokazują różnice w cenach na rynkach regionalnych. Największe wzrosty cen odnotowano w Miami, Tampie i Atlancie. W przypadku Miami wzrost wynosi 10,8% w skali roku, Tampa znalazła się na drugim miejscu ze wzrostem o 7,7%, a Atlanta na trzecim ze wzrostem na poziomie 6,6%. W Las Vegas, Phoenix, Los Angeles i Denver odnotowano ujemne wyniki w skali rocznej. 

 

Danielle Hale, główna ekonomistka Realtor.com w wypowiedzi dla CNN Business przekazała, że indeks krajowy mierzył większe wzrosty cen domów niż złożone indeksy miejskie. Ponadto poprzednie kwartały obejmowały dane na IV kw., gdy sprzedaż domów była na najniższym poziomie od 12 lat, po którym nastąpiło niewielkie obicie w lutym. Nie oznacza to jednak, że problemy na rynku zostały zażegnane. 

 

Sprzedaż domów spadła w ujęciu rocznym 

Według danych Mortgage News Daily średnie oprocentowanie 30-letniego kredytu hipotecznego w styczniu wynosiło ok. 6,45%. Następnie na krótko spadło do poziomu poniżej 6%. W marcu sytuacja się odwróciła, stopa procentowa podskoczyła wówczas z powrotem do 6,45%, po czym kontynuowała wzrost, osiągając 6,85% na koniec miesiąca. 

Według raportu National Association of Realtors sprzedaż była o 22% niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Historycznie wysokie ceny i gwałtowny wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych sprawiają, że nabywcy są coraz bardziej wrażliwi na nawet niewielkie zmiany na rynku. 

 

Zobacz również: Pęka bańka na nieruchomościach? Ceny na tym wielkim rynku tąpnęły! Niektóre źródła twierdzą, że to dopiero początek problemów

 

Warto pamiętać, że prezentowane wyniki indeksu S&P CoreLogic Case-Shiller pochodzą sprzed zakłóceń w sektorze bankowym, które miały miejsce marcu. Pomimo mieszanych prognoz, Fed zdaje się utrzymywać obraną strategię redukcji inflacji. Pozwala to przypuszczać, że stopy procentowe mogą pozostać podwyższone, przynajmniej w krótkim okresie. Obecnie największymi przeszkodami na rynku pozostają perspektywa osłabienia gospodarczego oraz finansowanie hipoteczne. 

 


Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk