• Odbierz prezent
Amerykański regulator SEC pozywa Volkswagena za "diesel gate"

Amerykańska Komisja Giełd i Papierów Wartościowych SEC złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez koncern motoryzacyjny Volkswagen. Wg regulatora spółka dopuściła się „oszustwa na wielką skalę”, wielokrotnie wprowadzając w błąd inwestorów nabywających obligacje korporacyjne i inne papiery wartościowe niemieckiego producenta. Sprawa dotyczy słynnej afery potocznie nazywanej „diesel gate” z 2015 r.

 

SEC pozwał niemiecką spółkę i jej byłego prezesa Martina Winterkorna (który zrezygnował ze stanowiska w obliczu afery we wrześniu 2015 r.) w związku z aferą „diesel gate”, która polegała na  instalowaniu przez Volkswagena w swoich autach osobowych z silnikami diesla oprogramowanie do zaniżania emisji dwutlenku węgla podczas pomiarów kontrolnych. Zarówno spółka, jak i Winterkorn zostali oskarżeni o osiągnięcie nieuczciwych zysków. Chodzi o emisje konkretnych papierów wartościowych oferowanych inwestorom w Stanach Zjednoczonych, w tym głównie obligacji korporacyjnych, w okresie, w którym spółka sprzedawała na rynku amerykańskim pojazdy, które nie spełniają norm emisji spalin, wprowadzając w błąd klientów i inwestorów. Wg SEC niemiecki koncern dopuścił się naruszenia obowiązku informacyjnego wobec inwestorów, naruszając tym samym amerykańskie regulacje rynku kapitałowego.

Wg Volkswagena, pozew od amerykańskiego regulatora posiada nieprawidłowości formalne i jest nieuzasadniony. Spółka zapowiedziała, że będzie stanowczo bronić się przed zarzutami SEC.

 

„Diesel gate” wybuchł we wrześniu 2015 r. i był największą aferą w branży motoryzacyjnej ostatnich lat, mającą znaczący wpływ na sytuacje finansową jednego z największych koncernów samochodowych świata, jakim jest Volkswagen AG.

Czytaj także: SEC: Kto i w jaki sposób kontroluje najważniejszy rynek finansowy świata?

Stany Zjednoczone (wciąż) są największą gospodarką świata, dysponującą najbardziej rozbudowanym i najważniejszym rynkiem finansowym w skali globalnej. To właśnie na nim notowane są największe spółki publiczne świata, takie jak chociażby Apple, czy Amazon, zaś - jak wielokrotnie udowodniła historia .. Czytaj
SEC: Kto i w jaki sposób kontroluje najważniejszy rynek finansowy świata?

 

Notowania: Volkswagen AG

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/XETR:VOW/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk