Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,03%
USD / PLN4,00+0,13%
CHF / PLN4,43+0,05%
GBP / PLN5,04+0,10%
EUR / USD1,08-0,10%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Amerykański indeks NASDAQ ustanawia kolejny rekord! Na rynku ropy korekta, srebro w ślad za złotem a indeks dolara (USD) kręci się wokół linii szyi

iWealth | 13:56 05 listopad 2021
Amerykański indeks NASDAQ ustanawia kolejny rekord! Na rynku ropy korekta, srebro w ślad za złotem a indeks dolara (USD) kręci się wokół linii szyi
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

 

Artykuł z serii: "Piotr Kuczyński dla iWealth"

 

Na Wall Street indeks NASDAQ zakończył korektę ustanawiając nowy rekord. Pierwsze wsparcie na 15.021 pkt., a oporu nie ma. Indeks S&P 500 zaatakował z sukcesem szczyt wszech czasów. Wsparcie jest na 4.486 pkt. Oporu nie ma. Na indeksie DJIA zakończyła się korekta. Indeks ustanawiał kolejne szczyty wszech czasów. Mocniejsze wsparcie w okolicach 34.913 pkt. Oporu nie ma.

Reklama

Na indeksie XETRA DAX zakończyła się krótkoterminowa korekta, bo indeks ustanowił nowy rekord. Wsparcie jest w okolicach 15.689 pkt., a oporu nie ma.
Na rynku 10. letnich obligacji USA nadal trwa wzrostowa korekta spadku. Wybicie z dwumiesięcznego kanału trendu bocznego dało sygnał kupna. Wsparcie jest na 1,5120%, a opór na 1,6970%.

Na rynku ropy cena baryłki WTI rozpoczęła się korektą. Wsparcie jest w okolicach 78,30 USD, a opór na 86 USD.

Na rynku złota krzyż śmierci nadal zapowiada spadki. Nadal widać formację oRGR zapowiadającą wzrosty, ale to nie jest silny sygnał. Wsparcie jest w okolicach 1.770 USD. Opór w okolicach 1.835 USD.

Cena srebra naśladowała cenę złota. Nadal obowiązuje długoterminowy trend boczny, a średnioterminowy, spadkowy. Wsparcie jest w okolicach 22,30 USD, a opór w okolicach 24,90 USD.

Na rynku miedzi cena miedzi dochodząc do poziomu szczytu wszech czasów (z 2011 roku) zawróciła i zaczęła spadać anulując formację podwójnego szczytu. Trwa mocna korekta. Kontrakty na miedź mają opór na poziomie 445 centów/funt (szczyt wszech czasów), a wsparcie na 406 centów/funt.

Reklama

Na rynku walutowym na wykresie kursu EUR/USD uformował się podwójny szczyt, co dało mocny sygnał kupna dolara. Jeśli formacja się sprawdzi to kurs powinien dążyć ku poziomowi 1,1100 USD, a teraz trwa ruch powrotny. Opór jest na poziomie 1,1685 USD (kurs dotarł w jego pobliże), a wsparcie na 1,1525 USD.

Indeks dolara (pokazuje stosunek dolara do innych głównych walut globalnych) kręcił się wokół linii szyi (rozpoczynającej się w listopadzie 2020 roku) formacji podwójnego dna, ale we wrześniu zdecydowanie ten poziom przełamał, co skutkowało wsparciem dla obozu zwolenników silnego dolara. Poza tym rodząca się krótkoterminowa formacja RGR ulega załamaniu, co też jest sygnałem kupna dolara.

Ostrzegam, że jeśli walka o limit zadłużenia znowu się rozpocznie (druga połowa listopada?) i wejdzie w ostrą fazę (w grudniu?) to pojawi się korekta, ale formacje każące kupić dolara ocaleją.

W Polsce nadal na wykresach kursów walut widać długoterminowy trend boczny, a w krótkim terminie dominuje trend wzrostowy. Zahamowała na chwile deprecjację naszej waluty decyzja RPP oraz wypowiedzi członków RPP, ale wzrost kursu EURUSD złotemu pomagał jedynie nieznacznie, a wyroki TSUE psując atmosferę, złotemu szkodziły.

EUR/PLN nadal ma opór na 4,6380 PLN,

a wsparcie przesunęło się na 4,5390 PLN. USD/PLN ma opór na 4,0070 PLN (z końca maja 2020), a wsparcie przesunęło się na 3,9200 PLN. CHF/PLN ma opór na 4,3500 PLN, poziom z maja 2020), a wsparcie przesunęło się na 4,2925 PLN. Jeśli dolar będzie się umacniał na globalnych rynkach to złoty będzie tracił.

Reklama

Na GPW indeks WIG20 wybił się w sierpniu z trwającego od końca maja roku kanału trendu bocznego 2.200 – 2.295 pkt. generując sygnał kupna. Na chwilę do tego kanału powrócił, ale szybko znowu je pokonał generując sygnał kupna. Naruszył też górne ograniczenie 10. letniego, łagodnego, kanału trendu spadkowego, którego pokonanie byłoby silnym sygnałem kupna. Teraz jednak oddala się od tego oporu, co jest korektą, ruchem powrotnym. Pierwsze wsparcie jest w okolicy 2.363 pkt. Opór w okolicach 2.443 pkt., czyli w oknie bessy.

mWIG40 zanegował formację RGR, co zgodnie z zasadami analizy technicznej było sygnałem kupna i dotarł do poziomów z połowy 2007 roku, gdzie rozpoczął korektę, którą zakończył kreując formację proporca, czyli kolejny sygnał kupna. Ustanowił nowy rekord i rozpoczął korektę. sWIG80 dążył ku szczytowi z 2007 roku, gdzie rozpoczął wrześniową korektę, ale w październiku ją zakończył i konsoliduje się pod oporem technicznym.

Dane makro z mijającego tygodnia - zagranica

W piątek w USA opublikowano dane o dochodach/zarobkach i płacach, które omówiłem na początku komentarza. W poniedziałek opublikowano ostateczny odczyt indeksu PMI dla sektora przemysłowego oraz indeks ISM dla przemysłu w październiku. Indeks PMI spadł mocniej niż tego oczekiwano (do 58,4 z 60,7 pkt.), a indeks ISM nieznacznie spadł (z 61,1 na 60,8 pkt.).

Zmiany były niewielkie i pokazywały, że przemysł nadal się szybko rozwija. Niepokój zrodzić mogły dane mówiące o tym, że indeks cen płaconych wyraźnie wzrósł, a indeks nowych zamówień mocno spadł. To mogło doprowadzić do całkiem wyraźnego osłabienia dolara.

W środę 3.11 pojawił się jeszcze indeks ISM dla sektora usług, raport ADP o zatrudnieniu w sektorze prywatnym oraz dane o zamówieniach w przemyśle we wrześniu. Indeks ISM wyniósł 66,7 pkt. (oczekiwano, że pozostanie na poziomie 61,9 pkt.), a indeks cen płaconych wzrósł z 77,5 do 82,9 pkt., a indeks zatrudnienia spadł z 53 do 51,6 pkt. Jak widać problemy z zatrudnieniem podnoszą koszty. Raport ADP pokazywał, że zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrosło w październiku o 571 tys. (oczekiwano 400 tys.). Zamówienia w przemyśle we wrześniu wzrosły o 0,2% m/m (oczekiwano spadku o 0,1%).

Reklama

W czwartek jak zwykle pojawił się raport o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych. Złożono ich 269 tys. (oczekiwano 275 tys.). Zobaczyliśmy też mniej obserwowane dane kwartalne: jednostkowe koszty pracy w 3. kw. wzrosły o 8,3 % kw/kw (oczekiwano 7,1%), a wydajność pracy spadła o 5% (oczekiwano spadku o 3,1%). Tu też widać presję inflacyjną.

W piątek (5. listopada) zobaczymy jeszcze raport o sytuacji na amerykańskim rynku pracy – nie wykluczam, że FOMC może już znać ten raport podczas swoich obrad.

Dane makro z mijającego tygodnia – Polska

W piątek zobaczyliśmy wstępne dane o inflacji CPI (więcej o tym powyżej) oraz Wskaźnik Rynku Pracy publikowany przez BIEC. Wskaźnik spadł, a BIEC pisze, że „Tym samym kontynuowany był trend redukcji stopy bezrobocia. Jednak skala spadku w październiku była znacząco mniejsza niż w zeszłym roku o tej samej porze. Może to oznaczać, iż wyczerpują się możliwości dalszej redukcji bezrobocia, do poziomów sprzed dwóch lat, kiedy to wynosiła ona 5%.”.

 

We wtorek dostaliśmy indeks PMI dla sektora przemysłowego. I znowu mała niespodzianka. Oczekiwano spadku z poziomu 53,4 na 53 pkt., a tymczasem nastąpił wzrost do 53,8 pkt. Były to jednak ruch tak niewielki, że w zasadzie bez znaczenia. W sektorze panuje bardzo umiarkowany optymizm.

W kolejnym tygodniu

Reklama

Kolejny tydzień należy do tych, w których w kalendarium nie znajdziemy wielu danych publikowanych w USA. Właściwie jedynie inflacja konsumencka (CPI) zostanie opublikowana w środę 10.11, a w czwartek jak zwykle pojawił się raport o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych.

W Polsce też kalendarium jest puste. Dopiero w piątek 12.11 zobaczymy wstępne dane o PKB w trzecim kwartale. Być może nieco zawirowań spowoduje publikowany we wtorek raport za 3. kwartał tego roku.

Podsumowanie

Co nowego można powiedzieć w podsumowaniu? Obawiam się, że niewiele. Widać, że rynek akcji chce wzrostu indeksów i jeśli walka o podniesienie limitu zadłużenia USA nie rozgorzeje na dobre to końcówka roku nadal będzie dla posiadaczy akcji korzystna. Zobaczymy też czy inflacja również w USA nie zaskoczy obserwatorów, bo jeśli tak będzie to zobaczymy chwilową korektę.

Polski rynek nadal wałęsa się gdzieś na peryferiach rynków globalnych. Czy zobaczymy wreszcie atak popytu zagranicznego? Powinniśmy zobaczyć, bo koniec roku na rynku byka stanowczo nie sprzyja niedźwiedziom.

 

Reklama

 

Czytaj więcej

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


iWealth null

iWealth

iWealth to niezależna firma dostarczająca usługi finansowe starannie wyselekcjonowanych Partnerów, dla zamożnych Klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Świadcząc usługę nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego koncentruje się na pomocy w opracowaniu kompleksowej, spójnej strategii finansowej, precyzyjnie dopasowanej do unikatowych potrzeb, indywidualnych preferencji w zakresie ryzyka oraz doświadczenia inwestycyjnego.


Tematy

Indeks dolara kurs euro do złotego rynek złota rynek ropy naftowej rynek srebra euro do złotego rynek miedzi kurs złotego do euro jaki jest kurs euro do złotego wzrost kursu euro w stosunku do złotego spowodował kurs euro do złotego wykres średni kurs złotego do euro służący do przeliczenia wartości zamówienia kurs złotego w stosunku do euro kurs złotego do euro wykres kurs euro do złotego nbp złotego do euro prognoza kursu złotego do euro rynek złota notowania rynek złota wykres skup złota wrocław rynek rynek złota w polsce rynek złota na świecie rynek złota prognozy średni kurs złotego w stosunku do euro średni kurs złotego w stosunku do euro 2019 rokowania euro do złotego euro kurs do złotego prognozy euro do złotego od złotego do euro indeks dolara wykres indeks dolara stooq stooq indeks dolara indeks dolara co to rozporządzenie prezesa rady ministrów w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro wzrost kursu euro w stosunku do złotego spadek kursu złotego wobec euro rynek złota 24 rynek miedzi na świecie rynek miedzi 2015 rynek miedzi 2018 raport rynek miedzi rynek miedzi w polsce światowy rynek miedzi rynek miedzi na świecie prezentacja rynek ropy naftowej na świecie rynek ropy naftowej w polsce rynek ropy naftowej prognozy rynek ropy w polsce indeks dolara wikipedia kurs złotego euro kurs złotego wobec euro wzrósł po ogłoszeniu wyroku tsue rynek ropy 2016 rynek ropy naftowej – ekonomia polityka i psychologia tłumu międzynarodowy rynek ropy naftowej – charakterystyka okresów kryzysowych międzynarodowy rynek ropy naftowej wzrost kursu euro w stosunku do złotego spowodował podwyżkę ceny wycieczki zagranicznej o 5 średni kurs złotego w stosunku do euro nbp średni kurs złotego w stosunku do euro zamówienia publiczne średni kurs złotego do euro służący do przeliczenia wartości zamówienia 2016 aprecjacja złotego względem euro linia szyi kurs wymiany złotego na euro kurs złotego wobec euro kurs złotego w euro wymiana złotego na euro euro zamiast złotego rynek srebra prognozy rynek srebra 2018 rynek srebra na świecie
Reklama

Czytaj dalej