• Odbierz prezent
Amerykański indeks NASDAQ ponad 3 proc. w górę! Podsumowanie tygodnia na światowych giełdach

Kolejny tydzień giełdy rosną na fali optymizmu związanego z postępami w przygotowaniu szczepionek na Covid, przy czym generalnie skończyło się już przeważanie tradycyjnych sektorów kosztem technologii. Rosły praktycznie wszystkie główne indeksy: amerykańskie S&P500 o 2,3% i NASDAQ o 3,0%, niemiecki DAX o 1,5%, francuski CAC40 o 1,9%, a indeks rynków rozwijających się MSCI Emerging Markets o 1,8%. Polska tym razem się nie wyróżniała w żadną stronę: WIG zyskał 1,8%, WIG20 1,7%, mWIG40 2,2%, zaś sWIG80 0,5%.

Zaszczepienie w 2021 r. istotnej części społeczeństw krajów rozwiniętych, a przynajmniej grup z kategorii ryzyka, jest scenariuszem bazowym. Aktualne zaostrzenia rygorów epidemicznych w Europie Zachodniej przynoszą efekty, liczba nowych zakażeń spada. Dzięki temu ewentualne kolejne fale stają się coraz mniej groźne – duża część populacji będzie już odporna (dzięki przebytemu zakażeniu lub szczepionce), a rządy coraz lepiej wiedzą, jakie sposoby walki z pandemią są najbardziej skuteczne. Poza tym zmniejsza się ryzyko polityczne – Donald Trump najwyraźniej zaczyna ustępować przez siłą faktów, natomiast prezydent-elekt Joe Biden ma zamiar nominować byłą prezes banku centralnego Janet Yellen na sekretarza skarbu. Ta wiadomość bardzo ucieszyła Wall Street, gdyż jest ona znanym i cenionym fachowcem, w dodatku o poglądach gołębich.

W Warszawie najwięcej dały zarobić spółki surowcowe. Spodziewane odbicie gospodarcze wraz z programami stymulacyjnymi nakierowanymi w dużym stopniu na infrastrukturę pchają wyceny kopalin w górę. Szczególnie mocno zyskuje miedź, gdyż inwestorzy spodziewają się dużego popytu z USA w związku ze zwycięstwem Demokratów i ich programowi rozwoju zielonej energii. Stąd wzrost kursu KGHM aż o 9,1% w ciągu tygodnia. Jeszcze więcej, bo 14,0%, zyskało JSW. Ceny węgla koksowego co prawda wciąż znajdują się na bardzo niskich poziomach, które nie zapewniają pokrycia kosztów kopalni, jednak ewidentnie inwestorzy zakładają, że przez dołek spółka przejdzie cało i zyski powrócą wraz z poprawą gospodarczą, a JSW akurat charakteryzuje się bardzo silną dźwignią operacyjną.

Kolejny tydzień rosły banki, jednak słabsze podmioty zaczęły już odpadać od stawki. W ciągu tygodnia spadły notowania Aliora – o 4,2% oraz mBank – o 3,4%. Generalnie w Polsce trwał jeszcze proces przenosin kapitału ze spółek technologicznych na cykliczne. Tracili producenci gier, zyskiwały spółki paliwowe i odzieżowe.

W nadchodzącym tygodniu można zwrócić uwagę na publikacje wskaźników koniunktury PMI i iSM w amerykańskim przemyśle za listopad. W piątek zaś poznamy duży raport o rynku pracy w USA.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk