• Odbierz prezent
Amerykańska giełda zyskuje przy ogromnym bezrobociu

Amerykański DJIA pnie się do góry w równie szybkim tempie, jak jeszcze miesiąc temu spadał. Wczoraj dotarł do poziomu 23886 punktów, co jest zbieżne z 50% zniesieniem ostatnich czarnych świec.

Czy to miejsce nadaje się na opór?

Tego nie wiem, ale na pewno nadaje się na wsparcie. Świadczy o tym zachowanie tego indeksu na przełomie roku 2017-2018. Wtedy, wszystkie większe wzrosty docierające do oporu 26500 miały początek w tym żółtym obszarze.

Na parodię zakrawa fakt, że ostatnie trzy tygodnie wzrostów pojawiły się w okresie rosnącego bezrobocia w USA. Sumarycznie, osiągnęło ono wartość 16 mln ludzi zdolnych do pracy.

Warto zadać pytanie, kto w takim razie kupuje akcje amerykańskich spółek i skąd pochodzą pieniądze?

W ujęciu analizy technicznej na opór najlepiej nadaje się jedna z dwóch cen: 25500 pkt lub 26500 pkt.

Obie w przeszłości zatrzymywały rosnąca wartość US30, jednak ta druga z większym skutkiem. Otwarcie przyszłego tygodnia może być wskazówką, co do zachowania tego indeksu w kolejnych sesjach.

Wyhamowanie na ww. zniesieniu może równie dobrze doprowadzić do testu podstawy tygodniowej świecy, czyli wsparcia 21500.

Analizę wskaźników znajdujących się pod wykresem pozostawiam bez komentarza. Relacja ruchu ceny, do czasu ich trwania, znacząco wpływa na sygnały generowane przez tego typu narzędzia. Dopóki zmienność nie powróci do normalnych wartości, pozostaje nam analiza czystego wykresu na wyższych interwałach.

Amerykańska giełda zyskuje przy ogromnym bezrobociu - 1


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk