• Odbierz prezent
Amerykańska giełda w górę. To już koniec kryzysu?

Od 23 marca, kiedy został ustanowiony lokalny dołek, mamy do czynienia z systematycznymi wzrostami na rynkach akcji. Odbicie amerykańskich indeksów jest imponujące, jednak zdaniem jednego z analityków może ono być spowodowane błędnie postawionym pytaniem.

Pod co gra rynek?

Boris Schlossberg, dyrektor zarzącający BK Asset Management uważa, iż większość analityków zadaje błędne pytanie. Jego zdaniem skupiają się oni na tym „Kiedy rynki wrócą do pracy?”. Natomiast w jego ocenie znacznie bardziej istotne jest to „Kiedy zagregowane zapotrzebowanie powróci do poziomów sprzed koronawirusa?”. Tak postawione pytanie generuje znacznie trudniejsze dylematy do oceny, ponieważ należy wziąć pod uwagę ogromne szkody wyrządzone stratami konsumentów.

Analitycy Goldman Sachs się poddali

W trakcie drastycznych spadków, które miały miejsce w marcu, analitycy z amerykańskiego banku inwestycyjnego Goldman Sachs przedstawili prognozę, według której indeks S&P500 miał przetestować poziom 2000 punktów. Aktualnie wycofali się z tego poglądu, twierdząc iż poziom z 23 marca będzie dnem ostatecznym. Swoje przejście na byczą stronę rynku argumentują wypłaszczeniem się krzywej wirusowej w połączeniu z bezprecedensowymi bodźcami dostarczonymi przez FED. Ich zdaniem jest bardzo mało prawdopodobne, aby rynek ponownie zszedł w rejon niedawnych minimów.

Czy dołek faktycznie już był?

Carl Weinberg, główny ekonomista High Frequency Economics stwierdził, iż do przewidzenia kształtu ożywienia gospodarczego potrzebne są trzy informacje. Po pierwsze: jak mocno skurczą się gospodarki zanim dotrą do dna? Po drugie: jak długo to potrwa zanim tam dojdziemy? Po trzecie: jaka część światowej zdolności produkcyjnej zostanie zniszczona w tym czasie?

Weinberg powiedział, iż obawia się, że Ci którzy prognozują ożywienie w kształcie litery „V”, które szybko przywróci gospodarkę do poziomu sprzed koronawirusa „stracą nadzieję”. Jego zdaniem 3/4 światowych gospodarek co miesiąc utraci 10% rocznego dochodu przez trzy kolejne miesiące.

USA dalej w górę

Póki co te niepokojące informacje nie wpływają na amerykański rynek. Wszystkie indeksy kolejny raz prezentują świetną formę kontynuując trzytygodniowy trend wzrostowy.

sp500

Wykres indeksu S&P500

NSQ

Wykres indeksu Nasdaq Composite

DJC

Wykres indeksu Dow Jones Composite

Notowania: S&P 500

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/SP:SPX/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk