• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Amerykanie ostrzegają Japonię przed interwencjami na rynku FX
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie jest zdanie grupy G-7 na temat interwencji na rynku walutowym

Waszyngton ostrzega Japonię przed interwencjami na rynku walutowym. Podczas trwającego w japońskim Sendai spotkania grupy G-7. Jedną z poruszanych podczas dwudniowego spotkania ministrów finansów i przedstawicieli banków centralnych kwestii było ingerowanie państw w rynek walutowy.

 

Amerykanie zwrócili Japończykom uwagę, że nie ma żadnych podstaw, by Ci dokonywali interwencji na rynku walutowym w celu osłabienia jena, biorąc pod uwagę to, że w ostatnim czasie nie można było dostrzec żadnych nadzwyczajnych ruchów na rynku.

 

Amerykański Sekretarz Skarbu Jack Lew mówił do japońskiego Ministra Finansów Taro Aso jak ważne jest wstrzymanie się od konkurencyjnego dewaluowania waluty.

Dziś rano w komunikacie Departamentu Skarbu mogliśmy przeczytać, że „Sekretarz Lew podkreślił, że zobowiązanie poczynione przez grupę G-20 podczas spotkania w Szanghaju, by wykorzystać wszystkie narzędzia stymulujące wzrost – politykę fiskalną, politykę monetarną i reformy strukturalne – i wstrzymać się od konkurencyjnego dewaluowania waluty przyczyniły się do ustabilizowania sytuacji w globalnej gospodarce”.

 

Japończycy zgadzają się co do tego, że dewaluacja waluty w celu uczynienia krajowych produktów bardziej atrakcyjnymi za granicą jest niekorzystna dla globalnej gospodarki. Mimo wszystko Minister Taro Aso wskazał, że w ostatnim okresie obserwowaliśmy sporo jednostronnych ruchów na parach walutowych z jenem japońskim. Po spotkaniu grupy G-20 strona japońska wskazywała na to, że interwencje na rynku w takich przypadkach nie stoją w sprzeczności z postanowieniami grupy.

 

Jen zwłaszcza na początku tego roku silnie zyskiwał na rynku walutowym w związku z tym, że w okresie dużej niepewności na rynkach inwestorzy kierowali kapitał właśnie w stronę jena, którego uznali za ‘bezpieczną przystań’. Silny jen jest jednak zmartwieniem dla gospodarki Japonii, która bardzo mocno nastawiona jest na eksport.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk