Najnowsze dane na temat wydatków amerykańskich gospodarstw domowych to sygnał dla Fedu, że jest jeszcze przestrzeń do kolejnych podwyżek stóp procentowych. W kwietniu wydatki Amerykanów rosły bowiem dwukrotnie mocniej niż inflacja, co pokazuje, że nie mają ochoty zaciskać pasa.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
???????? Krótkie stopy szybko w górę o ponad 10pb po danych z USA: wyższa inflacja PCE (impet jednak zanika ????), mocniejsze wydatki konsumentów oraz wyraźnie lepsze zamówienia na dobra trwałego użytku.
— mBank Research (@mbank_research) May 26, 2023
Tymczasem rynek akcji w odwrocie, a lipcowa podwyżka stóp o 25pb w pełni wyceniona. pic.twitter.com/ViSj0iNh5m
Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA) jak w każdy ostatni piątek miesiąca opublikowało komplet danych na temat wydatków amerykańskich gospodarstw domowych za poprzedni miesiąc. Odczyty obejmują wskaźnik siły nabywczej konsumentów (PCE), w tym także bazowy wskaźnik wydatków Core PCE, a także dane na temat dochodów i wydatków Amerykanów.
W kwietniu wskaźnik inflacji PCE, analizujący procentową zmianę wydatków amerykańskich konsumentów wyniósł 4,4% w skali roku oraz 0,4% w porównaniu do marca. Dla porównania, w marcu wskaźnik PCE wyniósł 4,2% w skali roku oraz 0,1% m/m.
Z perspektywy amerykańskiej rezerwy federalnej istotniejszy jest jednak wskaźnik Core PCE, czyli bazowych wydatków gospodarstw domowych, tzn. z wyłączeniem nakładów na żywność i energię. Core PCE w kwietniu wyniósł 4,7% w skali roku i 0,4% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Jest to kolejny już odczyt tego wskaźnika powyżej oczekiwań analityków, którzy spodziewali się wyniku na poziomie 4,6% r/r oraz 0,3% m/m. W marcu PCE Core wyniósł 4,6% w ujęciu rocznym oraz 0,3% w skali miesiąca.
Wskaźnik wydatków Amerykanów w kwietniu okazał się jeszcze wyższy od rynkowych oczekiwań - wyniósł on aż 0,8% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, podczas gdy analitycy spodziewali się odczytu na poziomie zaledwie 0,3% m/m. Dynamika wydatków gospodarstw domowych w kwietniu okazała się aż dwukrotnie wyższa niż inflacja w skali miesiąca, która wyniosła 0,4% w porównaniu do marca. To zaś sugeruje, że Amerykanie nie obawiają się już tak mocno inflacji i niechętnie redukują wydatki.
Dla porównania, w marcu wskaźnik wydatków wyniósł 0,1% w skali miesiąca. Dochody amerykańskich gospodarstw domowych okazały się natomiast zgodne z oczekiwaniami - wyniosły 0,4% w porównaniu do poprzedniego miesiąca.
Dane o wydatkach amerykańskich gospodarstw domowych powyżej oczekiwań to jasny sygnał dla rezerwy federalnej, że konsumenci wciąż mają - cytując profesora Glapińskiego - „za dużo pieniędzy”, co sugeruje, że istnieje przestrzeń do dalszego zacieśniania polityki pieniężnej, mającego na celu szybsze stłumienie wysokiej inflacji. Po publikacji dzisiejszych danych o wydatkach Amerykanów w kwietniu uczestnicy rynku terminowego zaczęli wyceniać kolejną podwyżkę stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) jako scenariusz bazowy. Odsetek pozycji obstawiających podwyżkę stóp o kolejne 25 punktów bazowych (do przedziału 5,25-5,50%) na posiedzeniu FOMC 14 czerwca wzrósł do ponad 59%, podczas gdy jeszcze tydzień temu mniej niż 20% zakładało taką możliwość (ponad 80% uczestników rynku terminowego wyceniało pozostawienie stóp bez zmian w czerwcu).
Dla przypomnienia: inflacja konsumencka w USA wyniosła w kwietniu 4,9% w skali roku i 0,4% w ujęciu miesięcznym, w porównaniu do marcowych 5% r/r oraz 0,1% w skali miesiąca. Inflacja bazowa w kwietniu wyniosła natomiast 5,5% w skali roku i 0,4% m/m, wobec 5,6% r/r w marcu.