• Odbierz prezent
Amerykanie mają za dużo pieniędzy, dlatego Fed nie przestanie podnosić stóp procentowych - dolar (USD) wciąż się umacnia
fot. freepik.com

Najnowsze dane na temat wydatków amerykańskich gospodarstw domowych to sygnał dla Fedu, że jest jeszcze przestrzeń do kolejnych podwyżek stóp procentowych. W kwietniu wydatki Amerykanów rosły bowiem dwukrotnie mocniej niż inflacja, co pokazuje, że nie mają ochoty zaciskać pasa.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Na skróty:

  • W piątek poznaliśmy raport o dochodach i wydatkach Amerykanów w kwietniu
  • Odczyt bazowego wskaźnika PCE okazał się nieznacznie wyższy od oczekiwań
  • Inflacja PCE wyniosła natomiast 4,4% w skali roku, w porównaniu do 4,2% r/r
  • Wydatki Amerykanów w kwietniu niespodziewanie wzrosły o 0,8% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, czyli dwukrotnie bardziej niż wyniosła stopa inflacji CPI w skali miesięcznej (0,4% m/m w kwietniu)
  • Piątkowe dane zwiększyły oczekiwania w kwestii kolejnej podwyżki stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu FOMC
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Amerykanie nie chcą zaciskać pasa

Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA) jak w każdy ostatni piątek miesiąca opublikowało komplet danych na temat wydatków amerykańskich gospodarstw domowych za poprzedni miesiąc. Odczyty obejmują wskaźnik siły nabywczej konsumentów (PCE), w tym także bazowy wskaźnik wydatków Core PCE, a także dane na temat dochodów i wydatków Amerykanów.

W kwietniu wskaźnik inflacji PCE, analizujący procentową zmianę wydatków amerykańskich konsumentów wyniósł 4,4% w skali roku oraz 0,4% w porównaniu do marca. Dla porównania, w marcu wskaźnik PCE wyniósł 4,2% w skali roku oraz 0,1% m/m.

Z perspektywy amerykańskiej rezerwy federalnej istotniejszy jest jednak wskaźnik Core PCE, czyli bazowych wydatków gospodarstw domowych, tzn. z wyłączeniem nakładów na żywność i energię. Core PCE w kwietniu wyniósł 4,7% w skali roku i 0,4% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Jest to kolejny już odczyt tego wskaźnika powyżej oczekiwań analityków, którzy spodziewali się wyniku na poziomie 4,6% r/r oraz 0,3% m/m. W marcu PCE Core wyniósł 4,6% w ujęciu rocznym oraz 0,3% w skali miesiąca.

Wskaźnik wydatków Amerykanów w kwietniu okazał się jeszcze wyższy od rynkowych oczekiwań - wyniósł on aż 0,8% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, podczas gdy analitycy spodziewali się odczytu na poziomie zaledwie 0,3% m/m. Dynamika wydatków gospodarstw domowych w kwietniu okazała się aż dwukrotnie wyższa niż inflacja w skali miesiąca, która wyniosła 0,4% w porównaniu do marca. To zaś sugeruje, że Amerykanie nie obawiają się już tak mocno inflacji i niechętnie redukują wydatki.

Dla porównania, w marcu wskaźnik wydatków wyniósł 0,1% w skali miesiąca. Dochody amerykańskich gospodarstw domowych okazały się natomiast zgodne z oczekiwaniami - wyniosły 0,4% w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Sprawdź również: Czy recesja w USA już nadeszła? Dla wielu znanych analityków to byłaby dobra wiadomość dla rynków

 

Dane o wydatkach amerykańskich gospodarstw domowych powyżej oczekiwań to jasny sygnał dla rezerwy federalnej, że konsumenci wciąż mają - cytując profesora Glapińskiego - „za dużo pieniędzy”, co sugeruje, że istnieje przestrzeń do dalszego zacieśniania polityki pieniężnej, mającego na celu szybsze stłumienie wysokiej inflacji. Po publikacji dzisiejszych danych o wydatkach Amerykanów w kwietniu uczestnicy rynku terminowego zaczęli wyceniać kolejną podwyżkę stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) jako scenariusz bazowy. Odsetek pozycji obstawiających podwyżkę stóp o kolejne 25 punktów bazowych (do przedziału 5,25-5,50%) na posiedzeniu FOMC 14 czerwca wzrósł do ponad 59%, podczas gdy jeszcze tydzień temu mniej niż 20% zakładało taką możliwość (ponad 80% uczestników rynku terminowego wyceniało pozostawienie stóp bez zmian w czerwcu).

Dla przypomnienia: inflacja konsumencka w USA wyniosła w kwietniu 4,9% w skali roku i 0,4% w ujęciu miesięcznym, w porównaniu do marcowych 5% r/r oraz 0,1% w skali miesiąca. Inflacja bazowa w kwietniu wyniosła natomiast 5,5% w skali roku i 0,4% m/m, wobec 5,6% r/r w marcu.

Sprawdź również: Największa gospodarka UE ma poważne problemy - recesja u naszych sąsiadów stała się faktem

 

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk