• Odbierz prezent
USA - UE bez wojny handlowej

Spotkanie liderów USA i Unii Europejskiej bez niespodzianek. Wenezuela zapowiada denominację i znów zaskakuje. Rynki czekają na dzisiejszą konferencję po posiedzeniu EBC.

 

USA-UE bez wojny handlowej

Spotkanie Donalda Trumpa z Jean-Claude Junckerem zakończyło się sukcesem. Wygląda na to, że to Europa ustąpiła trochę mocniej deklarując zwiększenie importu amerykańskiego gazu skroplonego. To co ważne to fakt, że nie uderzono wzajemnie w przemysły motoryzacyjne, które to przed spotkaniem budziły największe obawy. Z wypowiedzi bije mocny pragmatyzm. Polityka “bez ceł i subsydiów” została poparta, ale za wyjątkiem wspomnianej motoryzacji i rolnictwa. W wyniku dobrych nastrojów wczoraj euro umacniało się względem dolara. Dzisiaj od rana widzimy jednak korektę tego ruchu.

 

Denominacja oparta o kryptowalutę

Nowy boliwar wenezuelski zwany suwerennym bolivarem ma być powiązany z petro. Petro to wenezuelska kryptowaluta, której wartość zabezpieczona jest notowaniami surowców naturalnych. Nie do końca wiadomo dlaczego zatem ropą naftową nie zabezpieczony będzie sam suwerenny bolivar ale ma tam jeszcze znaleźć się kryptowaluta po drodze. Jest to jednak pierwszy przypadek takiej konstrukcji w światowej ekonomii. Z pewnością jest to innowacyjne podejście. Nie do końca jednak wiadomo jak ono zadziała biorąc pod uwagę ciągle pracujące maszyny drukarskie, które produkują pieniądze na politykę rozdawnictwa rządu. By ułatwić życie obywatelom przy okazji denominacji banknoty stracą pięć zer.

Czytaj także: Państwowe waluty cyfrowe- konkurencja dla Bitcoina?

Ogólnoświatowy trend odchodzenia od tradycyjnej gotówki na rzecz pieniądza niematerialnego zagraża zyskom banków centralnych z tytułu emitowania waluty. Rosnąca popularność kryptowalut sprawia, że coraz więcej rządów rozważa wprowadzenie własnych walut cyfrowych (central bank digital currency- CBDC.. Czytaj
Państwowe waluty cyfrowe- konkurencja dla Bitcoina?

 

Posiedzenie EBC

Rynki czekają na dzisiejszą konferencję prasową po posiedzeniu EBC. Większość inwestorów nie spodziewa się zmian samej polityki. Nie zmienia to faktu, że będą uważnie śledzić konferencję prasową starając się wywnioskować co dalej. Im bardziej będzie dało się odczuć, że na podwyżkę stóp przyjdzie nam jeszcze poczekać tym gorzej dla notowań euro. Podobnie powinno być w przypadku silnie powiązanej z nim złotówki. Gdyby jednak podwyżka stóp miała nadejść szybciej powinniśmy widzieć mocniejszego złotego.

 

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

13:45 - Unia Europejska - decyzja w sprawie stóp procentowych,

14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,

14:30 - Unia Europejska - konferencja prasowa Mario Draghiego.

 


Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk