• Odbierz prezent
Amazon z wynikami za IV kwartał 2020 r. Przychody spółki przekroczyły 100 miliardów, a co z Jeffem Bezosem?

2 lutego Amazon opublikował wyniki kwartalne. Spółka uzyskała rekordowe przychody. W zarządzie firmy szykuje się znacząca zmiana. Jeff Bezos zamierza odejść ze swego stanowiska.

 

2 lutego po zakończeniu sesji na amerykańskim rynku Amazon opublikował wyniki kwartalne. W IV kwartale przychody wyniosły 125,56 mld USD wobec 87,4 mld USD w analogicznym okresie poprzedniego roku, co stanowi wzrost o 44% rdr. Uzyskane przychody okazały się też wyższe od szacunków analityków z Wall Street na poziomie 119,7 mld USD. Warto dodać, że był to rekordowy kwartał pod względem przychodów, gdyż został przekroczony okrągły poziom 100 mld USD.

W IV kwartale spółka wypracowała zysk operacyjny w wysokości 6,9 mld USD w porównaniu do 3,9 mld USD rok wcześniej. Zysk netto wzrósł do 7,2 mld USD z poziomu 3,3 mld USD przed rokiem. Zysk na akcję wyniósł 14,09 USD w porównaniu do 6,47 USD w analogicznym okresie poprzedniego roku. Przewyższył też oczekiwania analityków, którzy spodziewali się zysku na akcję na poziomie 7,23 USD.

Do wzrostu wyników przyczynił się okres świąteczny, a także ogólny wzrost zapotrzebowania na handel internetowy, kiedy klienci zamawiali liczne produkty do domu.

Usługi chmurowe Amazona również się rozwijają. W tym segmencie działalności firmy przychody wzrosły o 28% w stosunku do ubiegłego roku i wyniosły 12,7 mld USD. Analitycy z Wall Street spodziewali się jednak nieco wyższych przychodów - na poziomie 12,83 mld USD.

W raporcie poinformowano, że od trzeciego kwartału obecnego roku dotychczasowego CEO spółki – Jeffa Bezosa zastąpi na tym stanowisku Andy Jassy. Bezos jednak nadal będzie obecny w zarządzie, obejmując stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej. W krótkiej notatce o swej decyzji Bezos poinformował, że w nowej roli skupi się na nowych produktach i wczesnych inicjatywach. Bezos napisał: „Jeśli robisz to dobrze, to kilka lat po zaskakującym wynalazku, nowa rzecz staje się czymś normalnym. Ludzie ziewają. To ziewanie jest największym komplementem, jaki wynalazca może otrzymać. Jeśli spoglądasz na nasze wyniki finansowe, tak naprawdę widzisz długoterminowe skumulowane rezultaty inwencji. Właśnie teraz widzę, że Amazon jest najbardziej innowacyjny, co sprawia, że jest to dobry moment na tę zmianę.”

Spółka przedstawiła swą prognozę na kolejny kwartał. Amazon spodziewa się przychodów w przedziale między 100 a 106 mld USD, co byłoby wynikiem niższym niż w minionym kwartale, ale wyższym o 33-40% niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Spółka oczekuje zysku operacyjnego w przedziale od 3,3 mld USD do 6,5 mld USD. Po wielu miesiącach sporych nakładów inwestycyjnych, Amazon spodziewa się również, że koszty związane z pandemią koronawirusa w I kwartale 2021 r. ulegną obniżeniu do 2 mld USD. Warto wspomnieć, że w IV kwartale spółka wypłaciła premie w wysokości 300 USD swym pracownikom.

W notowaniach posesyjnych kurs akcji spółki Amazon wzrósł o 1%.

 

Notowania: AMAZON

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AMZN/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk