• Odbierz prezent
Amazon z wynikami za III kwartał 2021 r. Kurs akcji spółki mocno w dół
fot. freepik.com

W ostatnim czasie Amazon opublikował wyniki finansowe za III kwartał. Okazały się one niższe od szacunków analityków z Wall Street. Spółka przedstawiła prognozę na kolejny kwartał, która również nie spełniła oczekiwań rynku.

 


Zobacz, jakie publikacje makroekonomiczne mogą mieć wpływ na rynki! Śledź kalendarz ekonomiczny i nie przegap istotnych danych

 

 

28 października w czwartek po zakończeniu sesji na amerykańskim rynku Amazon opublikował wyniki kwartalne. W III kwartale przychody wyniosły 110,81 mld USD wobec 96,15 mld USD w analogicznym okresie ubiegłego roku, co stanowi wzrost o 15% rdr. Okazały się one jednak niższe od szacunków analityków z Wall Street, którzy spodziewali się przychodów na poziomie 111,6 mld USD.

Zysk netto natomiast okazał się o ponad 50% niższy niż przed rokiem. W minionym kwartale Amazon wypracował zysk netto w wysokości 3,16 mld USD wobec 6,33 mld USD rok wcześniej. Zysk na akcję wyniósł 6,12 USD w porównaniu do 12,37 USD w analogicznym okresie zeszłego roku. Wynik ten okazał się też znacznie niższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się zysku na akcję na poziomie 8,92 USD.

Spółka przedstawiła prognozę na kolejny kwartał. Spodziewa się, że w IV kwartale przychody ze sprzedaży będą mieścić się w przedziale między 130 a 140 mld USD, co stanowiłoby wzrost między 4 a 12%. Analitycy z Wall Street mieli wyższą prognozę. Oczekiwali wzrostu przychodów o 13,2% do poziomu 142 mld USD. Amazon spodziewa się zysku operacyjnego w przedziale od 0 do 3 mld USD.

CEO spółki – Andy Jassy wyjaśnił, że spółka spodziewa się wyższych kosztów zatrudnienia i łańcucha dostaw. Wcześniej w tym miesiącu spółka informowała o planach zatrudnienia 275 000 pracowników na świecie.

Sprzedaż w sklepach online wzrosła o 3% rdr do poziomu 49,9 mld USD, a sprzedaż w sklepach stacjonarnych o 13% rdr, osiągając poziom 4,27 mld USD.

Najlepiej wypadł segment usług chmurowych Amazon Web Services, którego przychody wzrosły o 39% do poziomu 16,11 mld USD. Przewyższyły one szacunki analityków, którzy spodziewali się przychodów na poziomie 15,48 mld USD. AWS wypracował zysk operacyjny w wysokości 4,88 mld USD.

Wyniki i prognozy spółki zmartwiły inwestorów. W notowaniach posesyjnych kurs akcji Amazona spadł o ponad 4%.

Notowania: AMAZON

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AMZN/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, redaktor portalu FXMAG.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk