• Odbierz prezent
Amazon z wynikami kwartalnymi. Zamiast zysku wielka strata! Akcje spółki w dół
fot. freepik.com <a href='https://www.freepik.com/photos/shop-cart'>Shop cart photo created by freepik - www.freepik.com</a>

W ostatnim czasie Amazon przedstawił wyniki finansowe. Stanowiły ona zaskoczenie dla rynku. Amazon odnotował znaczącą stratę z inwestycji w spółkę produkującą samochody elektryczne. Prognoza na kolejny kwartał też nie napełniła inwestorów optymizmem.

 


Zobacz, jakie publikacje makroekonomiczne mogą mieć wpływ na rynki! Śledź kalendarz ekonomiczny i nie przegap istotnych danych

 

 

28 kwietnia w czwartek po zakończeniu sesji na amerykańskim rynku Amazon opublikował wyniki kwartalne. W I kwartale 2022 r. przychody wyniosły 116,44 mld USD wobec 108,52 mld USD w analogicznym okresie poprzedniego roku, co stanowi wzrost o 7% rdr. Były zbliżone do szacunków analityków z Wall Street na poziomie 116,3 mld USD.

Przychody z Amazon Web Services wyniosły 18,44 mld USD. Były nieco wyższe od szacunków analityków na poziomie 18,27 mld USD. Przychody z reklam natomiast okazały się niższe niż spodziewali się analitycy i wyniosły 7,88 mld USD. Konsensus zakładał 8,17 mld USD.

Zysk operacyjny uległ obniżeniu do poziomu 3,68 mld USD w porównaniu do 8,87 mld USD rok wcześniej. Spółka zakończyła kwartał stratą netto w wysokości 3,84 mld USD wobec zysku netto wynoszącego 8,11 mld USD przed rokiem. Strata na akcję wyniosła 7,56 USD. Analitycy z Wall Street spodziewali się zysku na akcję na poziomie 8,36 USD.

Do tak słabego wyniku przyczyniła się przede wszystkim strata z inwestycji w akcje spółki produkującej samochody elektryczne Rivian, która straciła połowę swej wartości. Na tej inwestycji Amazon stracił 7,6 mld USD.

Amazon przedstawił prognozę na kolejny kwartał. Spodziewa się przychodów w przedziale od 116 do 121 mld USD. Analitycy spodziewali się wyższej prognozy. Konsensus zakładał, że w II kwartale przychody wyniosą 125,5 mld USD.

Wyniki spółki rozczarowały inwestorów. W notowaniach posesyjnych kurs akcji Amazona spadł o ponad 7%.

Notowania: AMAZON

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AMZN/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, redaktor portalu FXMAG.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk