• Odbierz prezent
Amazon przedstawia wyniki finansowe za I kwartał 2020 r. Czym spółka wystraszyła inwestorów?

30 kwietnia po zakończeniu sesji na amerykańskiej giełdzie spółka Amazon przedstawiła wyniki finansowe za I kwartał 2020 r. Wprawdzie przychody spółki okazały się wyższe, akcjonariuszy jednak zmartwiło coś innego.

 


Zobacz, jakie publikacje makroekonomiczne mogą mieć wpływ na rynki! Śledź kalendarz ekonomiczny i nie przegap istotnych danych

 

 

30 kwietnia po sesji na amerykańskim rynku spółka Amazon opublikowała wyniki finansowe za I kwartał 2020 r. Przychody wyniosły 75,45 mld USD wobec 59,7 mld USD w analogicznym okresie ubiegłego roku, co stanowi wzrost o 26% rok do roku. Były one wyższe od szacunków analityków z Wall Street, którzy spodziewali się przychodów na poziomie 73,61 mld USD. Zysk na akcję natomiast okazał się niższy niż spodziewali się analitycy. Wyniósł 5,01 USD wobec spodziewanych 6,25 USD. Był też niższy niż rok wcześniej, kiedy spółka osiągnęła 7,09 USD zysku na akcję.

Spółka odnotowała zwiększony popyt w I kwartale, gdy pandemia koronawirusa zmusiła ludzie na całym świecie do pozostania w domach i skłoniła do zamawiania towarów z dostawą do domu. Amazon w związku z tym utworzył 175 000 nowych miejsc pracy, aby nadążać z realizacją zamówień. Spółka musiała zmagać się też ze sprzedawcami, którzy sprzedawali maseczki, środki do dezynfekcji i inne przydatne w czasach koronawirusa wyroby po zawyżonych cenach. Amazon usunął 530 000 takich ofert i zawiesił konta ponad 2500 sprzedawców na amerykańskim rynku.

Przychody z Amazon Web Services wyniosły 10,22 mld USD. Usługi chmurowe cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony różnych organizacji, które korzystają z nich w czasie pandemii.

W I kwartale zysk operacyjny wyniósł 4 mld USD w porównaniu z 4,4 mld USD rok wcześniej. Spółka wypracowała zysk netto w wysokości 2,5 mld USD wobec 3,6 mld USD w analogicznym kwartale ubiegłego roku.

W wydanym oświadczeniu spółka skupiła się głównie na swych działaniach związanych z pandemią koronawirusa i środkach, które podjęła, aby zwiększyć bezpieczeństwo pracowników, co obejmuje m. in. zakup 100 mln masek i zwiększoną stawkę godzinową. Wcześniej pracownicy magazynów zarzucali spółce niebezpieczne warunki i nieadekwatne benefity w stosunku do tego, że ich praca jest niezbędna.

Spółka poinformowała, że spodziewa się wydać całe 4 mld USD zysku operacyjnego w II kwartale na wydatki związane z koronawirusem.

Fragment listu do akcjonariuszy brzmi dramatycznie: „Usługi, których dostarczamy nigdy nie były bardziej istotne. Ludzie wykonujący pracę na pierwszej linii – nasi pracownicy i wszyscy kontrahenci w całym łańcuchu dostaw liczą, że zapewnimy im bezpieczeństwo w czasie wykonywania tej pracy. Nie zawiedliśmy ich. Dostawy dla klientów i ochrona pracowników w trwającym wiele miesięcy kryzysie wymaga umiejętności, pokory, inwencji i pieniędzy. Jeśli jesteś akcjonariuszem w Amazonie, lepiej usiądź, ponieważ nie sądzimy, by był on mały. W normalnych okolicznościach w nadchodzącym II kwartale spodziewalibyśmy się zysku operacyjnego wynoszącego około 4 mld USD lub więcej. Ale to nie są normalne okoliczności. Zamiast tego, spodziewamy się wydać całość tych 4 miliardów i być może trochę więcej na wydatki związane z Covid, mające na celu dostarczenie produktów klientom i zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom.” – napisał Jeff Bezos.

Spółka przedstawiła prognozę na II kwartał, podkreślając jednocześnie niepewność podanych szacunków. Spodziewa się przychodów ze sprzedaży między 75 a 81 mld USD, co stanowiłoby wzrost o 18-28% w stosunku do drugiego kwartału 2019 r. Wynik operacyjny będzie mieścił się w przedziale od 1,5 mld USD straty do 1,5 mld USD zysku w porównaniu z 3,1 mld USD zysku w II kwartale 2019 r. Wynik ten uwzględnia koszty związane z koronawirusem w wysokości 4 mld USD.

W notowaniach posesyjnych kurs akcji Amazona spadł o 4%.

Czytaj także: Amazon najwyżej w historii. Spółka nie boi się koronawirusa

W ostatnim czasie większość firm boryka się z różnymi trudnościami związanymi z pandemią koronawirusa. Tymczasem Amazon znany ze sprzedaży internetowej, przeżywa istny boom, a kurs akcji spółki znajduje się najwyżej w historii.   Gdy wiele spółek traci na wartości, kurs akcji Amazona znajduje się .. Czytaj
Amazon najwyżej w historii. Spółka nie boi się koronawirusa

Notowania: AMAZON

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AMZN/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, redaktor portalu FXMAG.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk