• Odbierz prezent
Amazon prezentuje wyniki za II kwartał 2021 r. Spodziewano się więcej, kurs akcji w dół
fot. freepik.com

Sezon wyników kwartalnych największych amerykańskich spółek trwa. W ostatnim czasie swe wyniki opublikował Amazon. Zarówno przychody, jak i zysk netto były wyższe niż przed rokiem. Analitycy z Wall Street spodziewali się jednak jeszcze wyższych przychodów. Zysk na akcję natomiast przewyższył oczekiwania analityków. Spółka przedstawiła prognozę na kolejny kwartał.

 


Zobacz, jakie publikacje makroekonomiczne mogą mieć wpływ na rynki! Śledź kalendarz ekonomiczny i nie przegap istotnych danych

 

 

29 lipca po zakończeniu sesji na amerykańskim rynku Amazon opublikował wyniki kwartalne. W II kwartale przychody wyniosły 113,08 mld USD wobec 88,9 mld USD w analogicznym okresie ubiegłego roku, co stanowi wzrost o 27% rdr. Analitycy z Wall Street spodziewali się jednak więcej. Konsensus zakładał przychody na poziomie 115,2 mld USD. Spółce nie jest łatwo spełnić oczekiwania rynku ze względu na wysoką bazę w poprzednim roku, kiedy mogła się pochwalić dynamicznymi wzrostami przychodów.

Zysk operacyjny wzrósł do 7,7 mld USD z poziomu 5,8 mld USD rok wcześniej. Amazon wypracował zysk netto w wysokości 7,8 mld USD w porównaniu do 5,2 mld USD przed rokiem. Zysk na akcję wyniósł 15,12 USD wobec 10,30 USD rok wcześniej. Wynik ten przewyższył oczekiwania analityków, którzy spodziewali się zysku na akcję na poziomie 12,30 USD. Spółka przedstawiła prognozę na III kwartał. Spodziewa się przychodów w przedziale od 106 mld USD do 112 mld USD, co stanowiłoby wzrost o 10-16% w porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku. Jest to niższy wynik od prognozy analityków z Wall Street. Konsensus zakładał przychody na poziomie 119,2 mld USD. Spółka poinformowała, że spodziewa się zysku operacyjnego w dość szerokim przedziale – między 2,5 mld USD a 6 mld USD.

Miniony kwartał był ostatnim pełnym kwartałem kadencji Jeffa Bezosa na stanowisku CEO. 5 lipca Bezos przekazał tę funkcję Andy’emu Jassy’emu, który wcześniej odpowiadał za Amazon Web Services. Obecnie Bezos piastuje stanowisko kierownicze w radzie nadzorczej.

W II kwartale przychody Amazon Web Services wzrosły o 37%. Wyniosły one 14,81 mld USD, przewyższając szacunki analityków na poziomie 14,2 mld USD.

Zatrudnienie w Amazonie nadal rośnie. Na koniec kwartału spółka miała 1,33 mln pracowników na całym świecie, co stanowi wzrost o 52% rok do roku.

Pomimo znakomitych wyników Amazona, rynek spodziewał się jeszcze więcej. W notowaniach posesyjnych kurs akcji spółki spadł o 6%.

Notowania: AMAZON

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AMZN/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, redaktor portalu FXMAG.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk