• Odbierz prezent
Amazon prezentuje wyniki finansowe za III kwartał 2020 r. Wyższe przychody, wyższy zysk

29 października Amazon przedstawił wyniki finansowe za III kwartał 2020 r. Były one znacznie lepsze niż przed rokiem. Przewyższyły również szacunki analityków z Wall Street.

 

29 października po zakończeniu sesji na amerykańskim rynku Amazon opublikował wyniki kwartalne. W III kwartale przychody wyniosły 96,15 mld USD w porównaniu do 70 mld USD w analogicznym okresie ubiegłego roku, co stanowi wzrost o 37%. Przewyższyły one również oczekiwania analityków z Wall Street, którzy spodziewali się przychodów na poziomie 92,7 mld USD. Zysk operacyjny wzrósł do 6,2 mld USD w porównaniu do 3,2 mld USD rok wcześniej. W III kwartale Amazon wypracował zysk netto w wysokości 6,3 mld USD wobec 2,1 mld USD w analogicznym okresie poprzedniego roku. Zysk na akcję wyniósł 12,37 USD w porównaniu do 4,23 USD przed rokiem. Osiągnięty zysk znacznie przewyższył oczekiwania analityków, którzy spodziewali się zysku na akcję na poziomie 7,41 USD.

Spółka przedstawiła też prognozę wyników na kolejny kwartał. Spodziewa się przychodów w przedziale między 112 mld USD a 121 mld USD. Stanowiłoby to wzrost 28-38% rdr. Konsensus analityków z Wall Street zakładał przyszłe przychody na poziomie 112,3 mld USD. Amazon prognozuje zysk operacyjny w przydziale od 1 do 4,5 mld USD, zakładając, że 4 mld USD zostaną przeznaczone na koszty związane z koronawirusem. Wydatki te obejmują wyposażenie ochronne, środki dezynfekcyjne i podwyżki płac.

Amazon jest nadal jednym z największych beneficjentów sytuacji związanej z pandemią, gdyż konsumenci chętnie zamawiają różne towary do domu. Spółka spodziewa się, że klienci nadal będą bardziej skłonni do zakupów przez internet niż w sklepach, a także oczekuje zwiększonych obrotów w okresie świątecznym.

W tak trudnych czasach Amazon jest jedną z niewielu firm, które zwiększają zatrudnienie. Obecnie firma ma ponad 1,12 mln pracowników na całym świecie. Liczba ta obejmuje pracowników zatrudnionych na pełen etat, nie wliczając tymczasowych.

Ważny jest też segment firmy związany z usługami chmurowymi. Amazon Web Services przyniósł spółce przychody w wysokości 11,6 mld USD, co stanowi wzrost o 29% rdr. Zysk operacyjny tego segmentu wyniósł 3,54 mld USD. W czasach pandemii usługi te pełnią ważną rolę, gdyż wiele osób pracuje z domu.

Wyniki spółki nie wywarły na inwestorach większego wrażenia i w notowaniach posesyjnych kurs akcji Amazona jest notowany na lekkim minusie, nie przekraczającym 1%.

Notowania: AMAZON

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AMZN/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk