• Odbierz prezent
Altus TFI z fatalnymi wynikami. Echa afery GetBack robią swoje?

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Altus opublikowało w czwartek 29 sierpnia wyniki finansowe za drugi kwartał 2019 r. Mimo uzyskania pozytywnego bilansu, są one znacznie niższe niż rok temu, zarówno w perspektywie kwartalnej, jak i półrocznej. Na znacznie słabsze rezultaty wpłynęły m.in. kłopoty spółki związane z pobocznymi wątkami afery GetBack i ogólna słaba koniunktura wśród TFI. Na piątkowej sesji wolumen obrotu akcjami Altus TFI jest jednak marginalny.

 

Altus TFI w drugim kwartale 2019 r. osiągnęło 1,89 mln złotych skonsolidowanego zysku netto, wobec 16,64 mln złotych zysku rok wcześniej, co jest spadkiem o ponad 88%. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły 35,53 mln PLN netto, w porównaniu do 79,58 mln PLN w drugim kwartale zeszłego roku (spadek o ponad 55%).

W pierwszym półroczu Altus TFI osiągnął zaś skonsolidowany zysk na poziomie 4,37 mln złotych netto w porównaniu do 39,14 mln w pierwszym półroczu zeszłego roku. Przychody wyniosły 81,35 mln PLN, w porównaniu do 169,55 mln PLN rok wcześniej.

 

Altus TFI ma od zeszłego roku poważne problemy z systematycznym odpływem klientów i spadkiem wartości zarządzanych aktywów, co miało swoje apogeum we wrześniu zeszłego roku. Stoją za tym m.in. poważne problemy wizerunkowe związane z aferą wokół spółki windykacyjnej GetBack. Warto przypomnieć, że założyciel i były prezes Altus TFI znajduje się w areszcie od końca sierpnia zeszłego roku. Chodzi o podejrzenie wyrządzenia strat na rzecz GetBack przy sprzedaży spółki windykacyjnej EGB Investments za zawyżoną ceną, przekraczającą 200 mln złotych. Wg prokuratury, jej wartość nie przekraczała wówczas (przełom 2016-2017 r.) 50 mln złotych.

 

Altus TFI jest jednym z największych w Polsce niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, obsługującym klientów instytucjonalnych i detalicznych. Na GPW notowany jest od lipca 2014 r., wchodzi w skłąd indeksu sWIG80.

Czytaj także: GetBack chciał przycisnąć Altusa - 120 mln zł na początek i arbitraż, a zapomnimy o podejrzanej transakcji

120 mln zł na początek i arbitraż, a zapomnimy o podejrzanej transakcji i jeszcze pomożemy w prokuraturze. "DGP" dotarł do pisma, które GetBack wysłał do Altusa, tuż po zatrzymaniu twórcy TFI – informuje w środę "Dziennik Gazeta Prawna"."Tak w skrócie brzmiała oferta, jaką dostało towarzystwo fundu.. Czytaj
GetBack chciał przycisnąć Altusa - 120 mln zł na początek i arbitraż, a zapomnimy o podejrzanej transakcji

 

Notowania: Altus TFI SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:ALI/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk