• Odbierz prezent
Altus TFI po raz kolejny z fatalnymi wynikami finansowymi

Altus TFI, fundusz borykający się z licznymi problemami, opublikował wyniki finansowe za trzeci kwartał 2019 r.  Okazały się one znacznie niższe niż rok temu, zarówno pod względem osiągniętego zyski i wypracowanych przychodów, choć zgodne z oczekiwaniami. Mimo tego, na rozpoczęciu środowej sesji akcje Altus TFI zyskują przy symbolicznym obrocie.

 

Altus TFI w trzecim kwartale osiągnął skonsolidowany zysk netto w wysokości 3,45 mln złotych, w porównaniu do 10,26 mln złotych rok wcześniej, co jest spadkiem o ponad 66%. Przychody ze sprzedaży wyniosły zaś 20, 2 mln złotych, wobec 70,84 mln złotych, co jest spadkiem o ponad 71% r/r.

 

Łączna wysokość aktywów Altus TFI na koniec września 2019 r. wyniosła 2,8 mld złotych i była niższa o 7,6% k/k.

 

Altus TFI ma od zeszłego roku poważne problemy z systematycznym odpływem klientów i spadkiem wartości zarządzanych aktywów, co miało swoje apogeum we wrześniu zeszłego roku. Stoją za tym m.in. poważne problemy wizerunkowe związane z aferą wokół osławionej spółki windykacyjnej GetBack. Warto przypomnieć, że założyciel i były prezes Altus TFI znajduje się w areszcie od końca sierpnia zeszłego roku. Chodzi o podejrzenie wyrządzenia strat na rzecz GetBack przy sprzedaży spółki windykacyjnej EGB Investments za zawyżoną ceną, przekraczającą 200 mln złotych. Wg prokuratury, jej wartość nie przekraczała wówczas (przełom 2016-2017 r.) 50 mln złotych.


Altus TFI wciąż jest jednym z największych w Polsce niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, obsługującym klientów instytucjonalnych i detalicznych. Na GPW notowany jest od lipca 2014 r., wchodzi w skład indeksu sWIG80.

 

Na środowej sesji kurs akcji Altus TFI wynosi 1,3800 PLN, co jest wzrostem o 1,47%.

Dla porównania, Altus TFI w drugim kwartale 2019 r. osiągnęło 1,89 mln złotych skonsolidowanego zysku netto, wobec 16,64 mln złotych zysku rok wcześniej, co jest spadkiem o ponad 88%. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły 35,53 mln PLN netto, w porównaniu do 79,58 mln PLN w drugim kwartale zeszłego roku (spadek o ponad 55%).

Czytaj także: GetBack wciąż ciąży Altus TFI - KNF rozszerza śledztwo ws. nieprawidłowości w zarządzaniu funduszami

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała w czwartek 19 września o rozszerzeniu śledztwa w sprawie nieprawidłowości w Altus TFI. Chodzi o poważne naruszenia w związku z zamkniętymi funduszami inwestycyjnymi, którymi zarządzała osławiona spółka windykacyjna GetBack.   KNF wykryła potencjalne niepr.. Czytaj
GetBack wciąż ciąży Altus TFI - KNF rozszerza śledztwo ws. nieprawidłowości w zarządzaniu funduszami

 

Notowania: Altus TFI SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:ALI/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk