• Odbierz prezent
Alphabet Google

4 lutego po zakończeniu sesji na amerykańskim rynku, spółka Alphabet przedstawiła długo oczekiwane wyniki za ostatni kwartał 2018 r. Mimo, że przewyższyły one konsensus Wall Street, w notowaniach posesyjnych kurs akcji osunął się w dół.

 

Chcesz zarabiać na swoich analizach, ideach, komentarzach? 

SPRAWDŹ

 

Oczekiwania analityków

4 lutego po zakończeniu sesji spółka-matka Google, Alphabet przedstawiła wyniki za ostatni kwartał 2018 r. Konsensus Wall Street zakładał przychody w wysokości 38,9 mld USD i zysk na akcję 10,82 USD. Analitycy z Wall Street oszacowali koszty pozyskania ruchu (traffic acquisition costs – TAC) na 7,62 mld USD. Są to opłaty, które spółka płaci takim firmom jak Apple, by Google mogło być domyślną wyszukiwarką na ich urządzeniach. Według prognoz analityków koszt ten powinien stanowić 23% przychodów z reklam, podobnie, jak w poprzednich latach. Oczekiwano także dalszego wzrostu w segmencie pozostałych przychodów, takich jak m. in. biznes chmurowy.

W oczekiwaniu na wyniki, cena akcji spółki rosła, wynosząc na zamknięciu 1141,42 USD (GOOGL) - o ponad 2% wyżej niż kurs odniesienia.

 

Wyniki powyżej oczekiwań

Przychody spółki Alphabet okazały się wyższe od oczekiwań i wyniosły 39,3 mld USD. Zysk na akcję także przekroczył oczekiwania analityków. Wyniósł 12,77 USD na akcję.

Koszty pozyskania ruchu wyniosły 7,44 mld USD w stosunku do oczekiwanych 7,62 mld USD. Stanowią one 23% przychodów z reklam, zgodnie z oczekiwaniami.

Pozostałe przychody okazały się nieznacznie wyższe od oczekiwań. Wartość tego segmentu wyniosła 6,49 mld USD, podczas, gdy szacunki Wall Street zakładały 6,43 mld USD.

 

To jednak nie wszystko

Mimo tak dobrych wyników, cena akcji spółki Alphabet spadła nawet o 3% w notowaniach posesyjnych. Inwestorzy zwracają uwagę na spadek CPC (cost per click) – opłat na rzecz Google od reklamodawców za kliknięcia. Stawka ta uległa obniżeniu o 29% w stosunku do analogicznego kwartału ubiegłego roku oraz o 9% w stosunku do poprzedniego kwartału.

Nie bez znaczenia są także nakłady inwestycyjne, poniesione m. in. na centra danych. Wyniosły one 7 mld USD, podczas gdy oczekiwano 5,63 mld USD.

Marża operacyjna uległa obniżeniu. W ostatnim kwartale 2018 r. wyniosła ona 21%. W analogicznym kwartale ubiegłego roku wynosiła 24%.

Mimo wyższych od oczekiwań przychodów i zysku na akcję, wyniki zostały przyjęte przez rynek z mieszanymi uczuciami. Zwraca się uwagę na rosnącą konkurencję dla Google, spadek dochodów z reklam i rosnące koszty.

Notowania: ALPHABET

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOOG/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk