• Odbierz prezent
Alphabet (Google) z wynikami za II kwartał 2020 r. Przychody spółki spadły po raz pierwszy w historii

30 lipca Alphabet - macierzysta spółka Google – opublikowała wyniki finansowe za II kwartał 2020 r. Były one niższe niż przed rokiem, jednak przewyższyły oczekiwania analityków z Wall Street.

 

30 lipca po sesji na amerykańskiej giełdzie spółka-matka Google – Alphabet opublikowała wyniki finansowe za II kwartał 2020 r. Przychody wyniosły 38,3 mld USD wobec 38,94 mld USD w analogicznym okresie ubiegłego roku, co stanowi spadek o 2% rok do roku. Uzyskane przychody przewyższyły natomiast szacunki analityków z Wall Street na poziomie 37,37 mld USD.

Zysk netto okazał się niższy niż przed rokiem. W II kwartale spółka wypracowała zysk netto w wysokości 6,96 mld USD w porównaniu do 9,95 mld USD rok wcześniej. Zysk na akcję wyniósł 10,13 USD wobec 14,21 USD rok wcześniej. Przewyższył jednak szacunki analityków, którzy spodziewali się zysku na akcję na poziomie 8,21 USD.

W II kwartale przychody z reklam YouTube wyniosły 3,81 mld USD wobec 3,6 mld USD rok wcześniej. Okazały się też wyższe od szacunków analityków na poziomie 3,78 mld USD. Przychody z Google Cloud wzrosły do 3,01 mld USD  z poziomu 2,1 mld USD przed rokiem. Okazały się natomiast nieco niższe od konsensusu analityków na poziomie 3,06 mld USD.

Koszty pozyskania ruchu internetowego wyniosły 6,69 mld USD. Konsensus analityków zakładał koszty na poziomie 6,67 mld USD.

Segment „Inne przychody”, obejmujący takie urządzenia, jak telefony Pixel, przyniósł spółce 5,12 mld USD przychodów w porównaniu do 4,08 mld USD w analogicznym kwartale ubiegłego roku.

Przychody z segmentu obejmującego spółki Waymo i Verily uległy obniżeniu do 148 mln USD z poziomu 162 mln USD rok wcześniej.

Nie był to łatwy kwartał dla spółki ze względu na spadek zainteresowania reklamami ze strony firm w czasie pandemii koronawirusa. W rozmowie z mediami dyrektor finansowy Ruth Porat jednak stwierdziła, że sytuacja w tym względzie wraca już do normy.

Spółka Alphabet po raz pierwszy w swej historii wykazała spadek przychodów. Dla inwestorów prawdopodobnie najważniejsze było jednak to, że wyniki okazały się wyższe od szacunków analityków. W notowaniach posesyjnych kurs akcji spółki wzrósł o skromne 0,5%.

Notowania: ALPHABET

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOOG/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk