• Odbierz prezent
Alphabet (Google) prezentuje wyniki za III kwartał 2021 r. Zysk w górę, a kurs akcji?
fot. freepik.com

Sezon wyników kwartalnych na Wall Street trwa. W ostatnim czasie poznaliśmy wyniki spółki Alphabet (GOOGL). Przychody i zysk były znacznie wyższe niż przed rokiem. Przewyższyły również oczekiwania analityków. Ważnym segmentem działalności spółki jest rozwijający się biznes chmurowy. Nie wszystko jednak wypadło tak, jak sobie wymarzyli analitycy z Wall Street.

 

26 października we wtorek po zakończeniu sesji na amerykańskim rynku konglomerat Alphabet, będący spółką-matką Google, opublikował wyniki kwartalne. W III kwartale przychody wyniosły 65,12 mld USD wobec 46,17 mld USD w analogicznym okresie ubiegłego roku, co stanowi wzrost o 41% rdr. Przewyższyły one oczekiwania analityków z Wall Street, którzy spodziewali się przychodów na poziomie 63,34 mld USD.

Znany konglomerat wypracował zysk netto w wysokości 18,94 mld USD wobec 11,25 mld USD rok wcześniej, co stanowi wzrost o 68% rdr. Zysk na akcję wyniósł 27,99 USD w porównaniu do 16,40 USD przed rokiem. Okazał się on znacznie wyższy od szacunków analityków na poziomie 23,48 USD.

W minionym kwartale przychody z reklam na YouTube wyniosły 7,2 mld USD w porównaniu do 5,04 mld USD w analogicznym okresie zeszłego roku, co stanowi wzrost o 43% rdr. Okazały się jednak nieco niższe od szacunków analityków na poziomie 7,4 mld USD. Przychody z Google Cloud wyniosły 4,99 mld USD wobec oczekiwanych 5,07 mld USD. Koszty pozyskania ruchu internetowego (traffic acquisition costs) okazały się wyższe niż się spodziewano i wyniosły 11,5 mld USD wobec szacunków na poziomie 11,16 mld USD.

Przychody z reklam Google wzrosły do 53,13 mld USD  z poziomu 37,10 mld USD w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Przychody w segmencie chmurowym Google były wyższe o 45% niż przed rokiem i wyniosły 4,99 mld USD. Strata operacyjna tego segmentu działalności firmy uległa zmniejszeniu do 644 mln USD w porównaniu do 1,21 mld USD rok wcześniej. Alphabet inwestuje znaczące zasoby w rozwój tej jednostki, starając się konkurować z Amazon Web Service i Microsoft Azure.

W notowaniach posesyjnych kurs akcji Alphabet (GOOGL) spadł o 1%. Inwestorzy jednak nie mają powodów do narzekania, gdyż od początku roku akcje spółki zyskały 58%.

 

Notowania: ALPHABET

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOOG/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk