• Odbierz prezent
Allegro szturmuje giełdę. Apple, Facebook, Amazon, Google i Microsoft w górę. Notowania giełdowe

Nastroje na rynkach wydają się być dzisiaj całkiem niezłe. Niemniej w przypadku polskiego rynku wszyscy mówią dzisiaj w zasadzie o jednym – debiucie Allegro. Już wcześniej spodziewano się tego, że będzie to największy debiut w historii i Allegro sprostało oczekiwaniom. Tym samym po dzisiejszej sesji Allegro stało się największą spółką notowaną na warszawskim parkiecie. Dzisiejszy dzień jest bardzo dobry dla amerykańskiego rynku akcji.

Organizacja OECD poinformowała dzisiaj, że rozmowy dotyczące nowego systemu opodatkowania dużych międzynarodowych korporacji nie doprowadziły do porozumienia, co pozwoliło na spore wzrosty największych spółek technologicznych z Wall Street. Chodzi oczywiście głównie o Apple, Amazon, Facebook, Google oraz Microsoft.  Wobec tego spółki te dalej będą mogły korzystać ze swoich strategii minimalizowania opodatkowania. Dodatkowo akcje Apple rosły o ponad 3% w oczekiwaniu na wypuszczenie nowego modelu smarftona iPhone 12. Wszystkie te informacje przyczyniły się do mocnych wzrostów technologicznego Nasdaqa. Indeks ten rósł dzisiaj o prawie 2,5%, co pozwoliło na przetestowanie okolic poziomu 12 tys. punktów. Co ciekawe, dalszy impas dotyczący kolejnej pomocy dla gospodarki od amerykańskich władz nie powoduje złych nastrojów. Zdaniem uczestników rynku można oczekiwać, że nowy rok i nowa administracja doprowadzą sprawę do końca. Oczywiście problem może mieć miejsce w takim przypadku jak np. wygrana Bidena oraz brak większości dla Demokratów w Kongresie. Niemniej rynek w tym momencie raczek na to nie patrzy. W kontekście wyborów warto zwrócić uwagę na fakt, iż szanse Donalda Trumpa w ostatnim czasie zmalały, choć dokładnie 4 lata temu w tym samym czasie przed wyborami Clinton osiągnęła swoje największe poparcie. Taka sama sytuacja może mieć również miejsce w przypadku Bidena. Wracając jednak do kluczowej informacji dzisiejszego dnia, czyli debiutu Allegro. Akcje rozpoczęły swoje notowania w okolicach 65 zł za akcję, notując ponad 50% zysk. Dzień został jednak zakończony znacząco wyżej, gdyż przy poziomie 70 zł za akcję (72 zł maksymalnie). Warto jednak pamiętać, że kurs może być w najbliższym czasie stabilizowany. Tak czy inaczej jest to największy debiut w historii oraz spółka najwięcej warta na GPW. Oczekuje się również, że spółka bardzo szybko trafi do indeksu WIG20. Co ciekawe jednak duża część indeksów traciła dzisiaj na GPW. Stracił cały WIG i WIG20. Na lekkim plusie notowane były średnie i małe spółki. Jak widać nie cały polski rynek podążył za pozytywną sesją z Europy, Wall Street oraz za debiutem Allegro. Na koniec dnia WIG20 zamknął się poniżej 1700 punktów tracąc 0,17%.


Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk