• Odbierz prezent
Allegro rozbiło bank na debiucie - wzrost o ponad 50% na otwarciu notowań i dalsze wzrosty

Poniedziałek 12 października to ważny dzień dla warszawskiej giełdy - to właśnie dziś ma miejsce największy debiut w historii GPW, czyli pierwszy dzień notowań akcji Grupy Allegro. Po pierwszych trzech godzinach poniedziałkowej sesji wiemy już, że Allegro może uznać swój debiut za udany. Notowania - teraz już oficjalnie - największej spółki na warszawskim parkiecie otworzyły się z ponad 51% wzrostem.

 

Otwarcie notowań dla Grupy Allegro zostało wyznaczone przez giełdę na 9:15 (kwadrans po standardowym rozpoczęciu handlu). Na samym otwarciu znacząco dominowała strona popytowa, czego wyrazem jest pierwszy kurs na rynku wtórnym, który został wyznaczony na 65 PLN. Oznacza to ponad 51% wzrost w stosunku do ceny emisyjnej z pierwszej oferty publicznej (43 PLN) przy kapitalizacji rynkowej na poziomie 66 511 627 910. Do godziny 12:00 wartość obrotów na akcjach Allegro przekroczyła 2,21 mld złotych, zaś kurs maksymalny wyniósł 69,2000 PLN. Aktualnie akcje są notowane po 65,7000 PLN (52,8% wzrostu).

Inwestorzy bardzo wysoko wycenili akcje Allegro na debiutanckiej sesji - przy obecnym kursie wskaźnik ceny do zysku spółki przekracza 156, mimo że już podczas pierwszej oferty publicznej wskazywano na jego wysoką wartość (104).

Na rynek trafiło dziś 1 023 255 814 akcji Allegro, z czego pierwsza oferta publiczna objęła 246 857 430 akcji, zaś jej wartość wyniosła rekordowe 10 614 869 490 złotych. Inwestorzy indywidualni w ramach IPO mogli zapisać się na 9 342 771 akcji (3,78% oferty), zaś inwestorzy instytucjonalni na 236 238 624 akcji.

 

Allegro juz oficjalnie jest największą spółką notowaną na GPW, znacząco wyprzedzając dotychczasowego lidera, jakim od połowy kwietnia tego roku był CD Projekt (aktualnie niecałe 36 mld PLN kapitalizacji).

Czytaj także: Debiut Allegro - nowy lider GPW od poniedziałku na giełdzie

Największy debiut na warszawskiej giełdzie, będący jednocześnie jednym z najszybciej przeprowadzonych, wchodzi w swoją decydującą fazę. Jak potwierdziła Giełda Papierów Wartościowych w swojej uchwale, pierwszy dzień notowań akcji Grupy Allegro na rynku wtórnym przypadnie na poniedziałek 12 październ.. Czytaj
Debiut Allegro - nowy lider GPW od poniedziałku na giełdzie

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk