• Odbierz prezent
Allegro prawie 18 proc. w dół!  WIG-Banki mocno do góry. Notowania giełdowe
Z artykułu dowiesz się:

- jakie są oczekiwania co do dzisiejszej sesji 

- które spółki rosły najmocniej 

Za nami drugi z rzędu, pozytywny tydzień na krajowym rynku akcji. Warszawski Indeks Giełdowy zanotował wzrost na poziomie 3,4%, a motorem napędowym dodatnich zmian był indeks najmniejszych spółek – sWIG80, który wzrósł o prawie 5%. WIG20 zakończył tydzień ze zmianą na poziomie +3,06%, pomimo słabego zachowania spółek o największej wadze w indeksie. Walory Allegro.eu SA spadły o prawie 18%, a CDProjekt o ponad 5%. Pozytywnie zaskakiwały kolejny raz banki, których indeks wzrósł o ponad 19%, w tym akcje PKO BP o prawie 20%.

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła solidne wzrosty - zarówno Dow Jones, jak i S&P 500 zakończył handel blisko historycznych szczytów. Mocno zyskiwały min. spółki przemysłowe, takie jak General Electric (+5,59%), czy też Boeing (+5,88%). Temat wyborów Prezydenckich zszedł już raczej na drugi plan. Sam Donald Trump, przyznał w weekend, że Joe Biden wygrał wybory zaznaczając jednocześnie po raz kolejny, iż zostały one wg niego sfałszowane. Z kolei w niedzielę Kamala Harris (wyznaczona na nową v-ce Prezydent USA), zapowiedziała, że w raz z Joe Biden-em zlikwidują obniżki podatków przeprowadzone przez Donalda Trumpa dla największych korporacji i najbogatszych obywateli. Informacja ta nie wprowadza jednak nic nowego na rynki, gdyż było to wcześniej podkreślane w programach przedwyborczych ww. kandydata. W USA nadal nie ma decyzji w sprawie pakietu stymulacyjnego dla gospodarki, a droga do osiągnięcia tego celu staje się coraz bardziej wyboista, bo administracja prezydenta Donalda Trumpa wycofuje się z rozmów na temat bodźców fiskalnych. Powyższe może implikować powrót do prac dopiero po zaprzysiężeniu Joe Bidena w styczniu 2021 roku.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Lepsze od oczekiwań dane odnośnie dynamiki PKB w Japonii w III kwartale b.r. (+5% kw/kw vs. 4,4% prognoz) wpłynęły na ponad 2% wzrosty tamtejszego, głównego indeksu akcji – Nikkei225. W godzinach rannych, kontrakty terminowe na S&P500 i DAX30 są również kwotowane na dodatnich poziomach, co implikuje wg nas pozytywne otwarcie sesji w Warszawie.

Sentyment na globalnych rynkach w dalszym ciągu będzie pochodną nowych informacji dotyczących koronawirusa i restrykcji gospodarczych z nim związanych. Przy czym obawy o ograniczenia aktywności zaczynają już w większym stopniu dotyczyć USA i Azji niż Europy, w której część krajów już zamknęła gospodarki. W USA, wskaźniki dziennych zakażeń kierują się w stronę 200 tys. osób. Z kolei Austria wprowadzi we wtorek ogólnokrajowy lockdown, który ma potrwać do 6 grudnia, o czym powiadomił w sobotę kanclerz tego kraju - Sebastian Kurz.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk