• Odbierz prezent
Allegro podbija swoją wycenę przed debiutem na giełdzie? UOKiK sprawdzi czy serwis nie przegina z prowizjami i opłatami

Największy polski serwis serwis aukcyjny i lider rynku e-commerce, jakim jest Grupa Allegro, na niewiele ponad miesiąc przed planowanym debiutem giełdowym znalazł się pod lupą urzędu antymonopolowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi czy serwis nie dopuścił się naruszeń w kwestii pobierania opłat i prowizji od swoich klientów.

 

UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie Grupy Allegro i jej praktyk dotyczących pobierania opłat i prowizji. W jego ramach Urząd chce ustalić czy Allegro nie czerpie nieuzasadnionych korzyści kosztem swoich klientów, a także czy regulamin pobierania opłat i prowizji nie zawiera niedozwolonych klauzul. Wątpliwości UOKiK budzi szczególnie mechanizm automatycznego przedłużania wygasającej aukcji nawet w przypadku zmiany regulaminu i tabeli opłat oraz sposób zwracania prowizji przez serwis.

 

Urząd sprawdzi również czy ostatnie podwyżki prowizji i zmiana mechanizmu pobierania opłat nie służą dodatkowemu podwyższeniu wyceny spółki przed jej debiutem giełdowym, który planowany jest na październik.

 

Warto dodać, że to nie pierwszy przypadek, w którym UOKiK interesuje się działaniami największego serwisu aukcyjnego. W grudniu zeszłego roku Urząd wszczął postępowanie ws. potencjalnego naruszenia regulacji antymonopolowych. Chodziło konkretnie o jednoczesne świadczenie usług serwisu aukcyjnego, pozwalającego użytkownikom na wystawianie ofert oraz prowadzenie własnego sklepu internetowego przez tzw. „Oficjalny Sklep Allegro”, co mogło zapewniać serwisowi nieuczciwą przewagę konkurencyjną.

Czytaj także: Debiut Allegro na GPW coraz bliżej? Dobra informacja dla małych inwestorów

Największy debiut w historii warszawskiej giełdy i jedno z największych europejskich IPO ostatnich lat zbliżają się wielkimi krokami. Wejście na GPW Grupy Allegro jest już w zasadzie przesądzone - nikt nie pyta już czy spółka w ogóle pojawi się na giełdowym parkiecie, lecz kiedy rozpocznie się pierw.. Czytaj
Debiut Allegro na GPW coraz bliżej? Dobra informacja dla małych inwestorów

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk