• Odbierz prezent
Allegro pod lupą UOKiK. Serwis aukcyjny miał nieuczciwie wykorzystywać swoją dominującą pozycję

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów we wtorek 10 grudnia poinformował o wszczęciu postępowania przeciwko największemu polskiemu serwisowi aukcyjnemu, jakim jest Allegro. Urząd zdecydował się na podjęcie takich kroków po licznych skargach użytkowników serwisu i po przeprowadzeniu przeszukania w biurze spółki.

 

UOKiK zarzuca Allegro niezgodne z prawem wykorzystywanie swojej dominującej pozycji na rynku, czego wyrazem jest jednoczesne świadczenie usług serwisu aukcyjnego, pozwalającego użytkownikom na wystawianie ofert oraz prowadzenie własnego sklepu internetowego przez tzw. „Oficjalny Sklep Allegro”. Wg prezesa UOKiK Marka Niechciała, sytuacja ta może zapewniać nieuczciwą przewagę konkurencyjną serwisowi, który często sprzedaje te same produkty, co jego użytkownicy, wystawiający za pośrednictwem Allegro swoje oferty. Chodzi m.in. o znajomość algorytmów odpowiadających za lepsze pozycjonowanie ofert w serwisie, do których nie mają dostępu użytkownicy, a także o umieszczanie banerów reklamowych na witrynie, z których nie mogły skorzystać sklepy wystawiające swoje oferty na Allegro, gdyż były one zarezerowane wyłącznie dla produktów sprzedawanych przez Oficjalny Sklep Allegro.

 

Allegro stanowczo odcina się od zarzutów UOKiK, twierdząc że jego oficjalny sklep generuje mniej niż 1% obrotów na platformie, a użytkownicy serwisu mają dowolny wybór sprzedawcy.

 

Na rezultaty postępowania z pewnością trzeba będzie jeszcze poczekać. W skrajnych przypadkach UOKiK ma prawo do nałożenia kary finansowej wynoszącej do 10% rocznego obrotu spółki. Dotychczas rekordową karą były 172 mln złotych nałożone na francuską Grupę Engie Energy.

Czytaj także: UOKiK nakłada rekordową karę - 172 miliony złotych dla spółki współtworzącej gazociąg Nord Stream II

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w piątek 8 listopada poinformował o przyznaniu kary finansowej francuskiej grupie Engie Energy w wysokości 172 mln złotych. Jest to najwyższa kara w historii polskiego urzędu antymonopolowego, a przyznano ją za uporczywe unikanie udzielenia informacji w sprawi.. Czytaj
UOKiK nakłada rekordową karę - 172 miliony złotych dla spółki współtworzącej gazociąg Nord Stream II

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk