Advertisement
 • Odbierz prezent
ALLEGRO oraz Allegro lokalnie. Historia spółki, opis działalności, debiut giełdowy Allegro. Co powinieneś wiedzieć o Allegro i jego konkurentach?

Obecnie wiele osób preferuje internetową wersję zakupów, jednak nie od zawsze serwisy zakupowe cieszyły się taką popularnością. Przyjrzyjmy się spółce Allegro, historii, trudnościom z jakimi musiała się zmierzyć wchodząc na rynek oraz wielkiemu debiutowi giełdowemu. Jak to możliwe, że firma z siedzibą mieszczącą się w małej poznańskiej piwnicy osiągnełą taką popularność? Zapraszam do zapoznania się z materiałem.

Z artykułu dowiesz się:

 • Czym jest e-commerce,
 • Co oferuje serwis Allegro,
 • Jak prezentuje się historia Allegro i skąd wziął się pomysł założenia spółki,
 • Jaką na rozwój serwisu wpłynął amerykański konkurent Ebay,
 • Jak wyglądał debiut giełdowy spółki i kiedy miał miejsce,
 • Co wspólnego ma platforma Allegro z Ceneo i eBilet Polska.

Allegro. Jak działa Allegro? Na czym oparty jest model biznesowy Allegro?

Allegro jest to jedną z największych platform e-commerce w Polsce, oferująca użytkownikom możliwość zakupu i sprzedaży towarów. Spółka powstała w grudniu 1999 z inicjatywy holendra Arjana Bakkera. Początkowo siedziba Allegro znajdowała się w małej poznańskiej piwnicy, a oprogramowanie pierwszej platformy mieściło się na jednej dyskietce. Obecnie spółka posiada 5 biur na terenie Polski, zatrudnia 2200 pracowników. Działalność serwisu polega na prowadzeniu platformy, oferującej możliwość prowadzenia i uczestnictwa w licytacjach, dokonywania zakupu i sprzedaży produktów. Od 2002 roku klienci mogą dokonywać płatności online (PayU).

Rynek e-commerce w Polsce. Czym jest e-commerce?

E-commerce jest to handel elektroniczny. Do najpopularniejszych form e-commerce należą sklepy internetowe, portale aukcyjne czy serwisy ogłoszeniowe. Jednak e-commerce to nie tylko branża zajmująca się prowadzeniem sklepów internetowych, do innych działań z zakresu e-commerce należą internetowe aukcje, bankowość elektroniczna, wymiana walut, internetowe zakłady bukmacherskie, e-sklepy i wiele innych usług dostępnych online. Platforma e-commerce jest to oprogramowanie umożliwiające uruchomienie sklepu internetowego na serwerze, jest ono dostępne jako usługa gotowego sklepu internetowego w sieci, a dostarczana jest przez dostawców oprogramowania.

Oferta serwisu Allegro. Co oferuje allegro?

Allegro jest to serwis, gdzie każdy użytkownik może znaleźć coś dla siebie, często oferta serwisu jest bogatsza niż w większości sklepów stacjonarnych. Korzystając z platformy można wyznaczyć odpowiednie dla siebie kategorie i filtry lub skorzystać z wyszukiwarki a następnie wybrać odpowiedni dla siebie produkt. Allegro oferuje klientom produkty związane z elektroniką, modą, kulturą i rozrywką, motoryzacją, sztuką, a także szeroki wachlarz ofert nieruchomości czy gadżetów kolekcjonerskich.

Archiwum Allegro. Ciekawe i zabawne oferty z archiwum Allegro

W zakładce Archiwum Allegro udostępnione zostało kilka ciekawych, a zarazem zabawnych ofert produktów. Aktualnie, produkty nie są już dostępne w sprzedaży, ale z pewnością wywołają uśmiech na twarzach użytkowników portalu. W mistrzowskich ofertach można obejrzeć takie aukcje jak:

 • “Siara sprzedaje Volvo 740 kombi, na części” Przedmiotem licytacji był samochód Volvo 740 aktora, znanego między innymi jako Siara Siarzewski z filmu “Kiler”. Został sprzedany w licytacji w 2015 roku za kwotę 20 405 PLN. Wywołał wśród użytkowników serwisu niemałe poruszenie.
 • Kolejnym przedmiotem w serwisie archiwum allegro jest “Ford Mondeo MK3 tapicerka z … wieprzowiny”. Sprzedawca podszedł do sporządzenia ogłoszenia w bardzo humorystyczny sposób, być może dlatego po 6 latach ogłoszenie wciąż jest dostępne do wglądu dla użytkowników serwisu.
 • “Pasztet białostocki z końca świata” - treść ogłoszenia brzmi zabawnie, sprzedawca wystawił do licytacji pasztet, z którym podróżował po 5 krajach i odbył 10 lotów. Przedmiot został wylicytowany za niecałe 500 PLN, co może budzić kontrowersje.

Historia spółki Allegro. Dlaczego powstało Allegro lokalnie?

Allegro jest to spółka działająca na polskim rynku już od 22 lat, jednak początki nie były łatwe. Inicjatorem pomysłu był Arjan Bakker, który wzorował się na amerykańskim serwisie aukcyjnym eBay.

Gdyby nie przegrany zakład

Przyjazd holendra do Polski był efektem przegranego zakładu. Autorem oprogramowania serwisu był 19 letni Tomasz Dudziak, który napisał program mieszczący się na jednej dyskietce. Nazwa firmy początkowo miała brzmieć Zatoka, jednak była już zarejestrowana przez sklep. Tomasz Dudziak poddał propozycje “Allegro”, znaczące w muzyce szybkie tempo.

Trudne początki

Prace nad serwisem trwały w przybliżeniu 4 miesiące, za oficjalną datę uznaje się 13 grudnia 1999 roku. Pierwszym dostępnym w serwisie produktem była kamera USB. Właściciele nie myśleli wówczas o szerzeniu reklamy, dlatego wieści dotyczące serwisu rozprzestrzeniały się jedynie pocztą pantoflową. Początkowo w Allegro rejestrowało się zaledwie kilka osób dziennie, co mogło być spowodowane ograniczonym zaufaniem ze strony klientów lub po prostu brakiem dostępu do komputera i internetu. Należy pamiętać, że serwis powstawał w czasach, gdy w Polsce niewiele osób było stać na zakup sprzętu komputerowego, a nawet jeśli, to sprawność i szybkość działania komputerów zostawiała wiele do życzenia. Dodatkowo internetowe zakupy nie były wtedy popularne wśród polaków, nie rozumieli oni często zasady funkcjonowania serwisu. Według informacji pracowników, zdarzały się sytuacje, gdy ktoś przychodził do siedziby, mieszczącej się wtedy w poznańskiej piwnicy, aby obejrzeć produkt czy przetestować samochód.

Allegro vs Ebay

Po kilku miesiącach funkcjonowania serwisu, został on sprzedany brytyjskiej grupie QXL Ricardo za 75 000 USD. Już w kwietniu 2001 roku platforma mogła się pochwalić milionem aukcji, a przez cały 2001 roku użytkownicy dokonali licytacji o wartości 97 milionów PLN. W kolejnym roku, gdy sklepy internetowe zaczęły się cieszyć coraz większą popularnością na polski rynek weszły takie portale jak aukcja.com (Empik) i merlin.pl. W 2005 roku wielkim zagrożeniem dla serwisu Allegro był wkraczający do Polski eBay, jednak użytkownicy zostali wierni funkcjonującej już 6 lat platformie i polski debiut eBay’a okazał się nieznaczną konkurencją. Kilka lat później firmę przejęła południowoafrykańska spółka Naspers, a w 2011 roku QXL Poland, OtoMoto, Ceneo, Bankier oraz Internet SErvice połączyły swoje siły tworząc Grupę Allegro, której właścicielem był MIH Allegro, należący do Naspers.

Polska konkurencja. Z jakimi platformami konkuruje Allegro w Polsce?

Obecnie w związku z duża popularnością sklepów internetowych i platform aukcyjnych, serwis Allegro posiada dużą konkurencję. Do największych zagrożeń na rynku należy między innymi OLX, chiński serwis Aliexpress, eBay, facebookowy marketplace, eobuwie.pl, zalando, czy amazon. Pomimo faktu, że wiele tak zwanych sieciówek prowadzi sklepy internetowe, serwis Allegro wciąż cieszy się dużą popularnością wśród polaków. Sprzyjające klientom warunki rozwoju firmy wpływają pozytywnie na liczbę klientów,a co za tym idzie transakcji.

Allegro wchodzi na giełdę. Kiedy miało miejsce IPO Allegro (debiut giełdowy Allegro)?

Spółka Allegro działa w branży e-commerce, gdzie narażona jest ciągle rosnącą konkurencję, zarówno ze strony innych serwisów aukcyjnych jak i ze strony dużych sieci sklepów stacjonarnych, prowadzących sklepy internetowe. Właścicielem Allegro jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych od 2020 roku spółka Allegro.eu S.A. W okresie kiedy Allegro planowało giełdowy debiut statystyki obrazowały popularność i wielkość platformy. Do dnia dzisiejszego niewiele się zmieniło, spółka wciąż cieszy się dużą odwiedzalnością portalu, a liczba klientów sięga 20 milionów miesięcznie. 22 września 2020 roku miała miejsce publikacja prospektu i badanie dotyczące popytu wśród inwestorów instytucjonalnych na akcje spółki Allegro. W dniach 23-28 września odbyło się przyjmowanie zapisów od inwestorów detalicznych. 12 października miał miejsce 1 dzień obrotu akcjami na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Allegro jest z 20 spółek Warszawskiego Indeksu Giełdowego WIG20, a ceny akcje spółki mają znaczny wpływ na notowania WIG20.

Allegro częścią Warszawskiego Indeksu Giełdowego WIG20. Kiedy Allegro dołączyło do WIG20?

Spółka Allegro zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w połowie października 2020 roku i niemal od razu stała się częścią Warszawskiego Indeksu Giełdowego WIG20 wśród 20 polskich spółek. Wkroczenie do grupy spółek indeksu WIG20 przez Allegro miało miejsce 15 października 2020 roku, kosztem tego spółka mBank została z niego wykluczona

Akcjonariat Allegro. Kto jest właścicielem Allegro?

Według danych dostępnych na oficjalnej stronie spółki Allegro akcjonariat prezentuje się następująco:

ALLEGRO oraz Allegro lokalnie. Historia spółki, opis działalności, debiut giełdowy Allegro. Co powinieneś wiedzieć o Allegro i jego konkurentach? - 1

Akcjonariat spółki Allegro. Źródło: Allegro

Głównymi akcjonariuszami spółki są Cidinan S.a.r.l. oraz Permira VI Investment Platform Limited, którzy mają po 28,03% udziału w kapitale, a liczba akcji wynosi po 286 778 572. Kolejnym głównym akcjonariuszem jest Mepinan S.a.r.l posiadający 6,23% udziału w kapitale i 63 728 574 akcji. 37.7% udziału w kapitale należy do pozostałych akcjonariuszy.

Najciekawsze informacje o spółce Allegro

Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych informacji dotyczących Allegro.

 • Serwis Allegro powstał z inicjatywy holendra, jego przyjazd do Polski był efektem przegranego zakładu,
 • Z nieoficjalnych informacji wynika, że pomysłodawca Allegro prowadził serwis komputerowy, do którego włamał się haker, zostawiając wiadomość dotyczącą założenia zabezpieczeń - stworzył on później oprogramowanie do serwisu Allegro,
 • Początkowo oprogramowanie serwisu Allegro mieściło się na jednej dyskietce,
 • Serwis Allegro miał się początkowo nazywać “Zatoka”,
 • Zaledwie 3 dni po debiucie giełdowym, Allegro znalazło się w Warszawskim Indeksie Giełdowym WIG20.

Wiktoria Gut

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk