• Odbierz prezent
Allegro notuje kolejne historyczne minima notowań kursu na GPW. Jedynie 3 spółki odnotowały wzrosty - PGNiG, Mercator oraz PZU

W środę notowania na warszawskim parkiecie kontynuowały spadki rozpoczęte w połowie marca. Szczególnie bacznie inwestorzy przyglądali się indeksowi WIG20, który ponownie dotarł do istotnego wsparcia w rejonie 1 900 pkt. i jego obrona zadecyduje o losach blue chipów w najbliższym czasie. Póki co, po spadkach w pierwszej części dnia, indeks odbił pod koniec sesji by zamknąć się prawie idealnie na opisanym poziomie.

Przewaga podaży była jednak wyraźna,

co obrazuje fakt, że jedynie 3 spółki odnotowały wzrosty (PGNiG, Mercator oraz PZU), podczas gdy 8 walorów traciło ponad 2%. Najmocniej spadały akcje JSW, a największy wpływ na przecenę indeksu miały akcje Allegro, które notują kolejne historyczne minima notowań na GPW. Tradycyjnie w ostatnim czasie lepiej radził sobie segment MiŚ, gdzie spadki indeksów były mniejsze niż 1,0%. Awersję do krajowych aktywów, głównie z uwagi na przyspieszającą 3 falę pandemii COVID-19 i możliwe ogłoszenie kolejnych ograniczeń przez rząd w czwartek, obserwowaliśmy wczoraj również w przypadku notowań złotego.

EUR/PLN wybił się ponad poziom 4,62 i jest bardzo blisko ubiegłorocznych rekordów z końca października

Analogiczny ruch w górę wykonała także para USD/PLN pokonując 3,90, co także jest najsłabszym poziomem od końca października. Sesja na europejskich giełdach przebiegała w mieszanych nastrojach. Wyraźne zyski zanotowały indeksy brytyjskie, umiarkowane wzrosty miały miejsce we Francji albo Hiszpanii, podczas gdy w Niemczech był umiarkowany spadek DAX (z uwagi na rozważania tamtejszego rządu o przedłużeniu lockdown).

Pozytywnie na pozostałe indeksy wpływały

lepsze od oczekiwań odczyty indeksów PMI w strefie euro – dla przemysłu było to 62,4 pkt. przy 57,7 pkt. oczekiwań, a dla usług 48,8 pkt. przy 46,0 prognozowanych. Powyższe informacje wpłynęły pozytywnie na początek notowań na Wall Street. Niestety pod koniec amerykańskiej sesji do głosu doszli sprzedający, przez co S&P500, a w szczególności NASDAQ wyraźnie straciły na wartości.

OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI

Słabsza końcówka amerykańskiej sesji, nawet pomimo przewagi koloru zielonego w porannych notowaniach w Azji może ciążyć na otwarciu sesji w Europie, co może utrzymać negatywny sentyment inwestorów w trakcie dnia z uwagi na puste kalendarium makroekonomiczne. W kraju zwracamy uwagę na przyspieszający sezon publikacji wyników rocznych, co może wpłynąć na notowania poszczególnych spółek.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk