• Odbierz prezent
Allegro napędza warszawską giełdę - dwa rekordy GPW w październiku

Październik był wyjątkowym miesiącem dla warszawskiej giełdy - w zeszłym miesiącu miał miejsce największy debiut w historii GPW, a na parkiecie po raz pierwszy pojawiła się spółka o tak ogromnej kapitalizacji (która w pewnym momencie przekroczyła nawet 100 mld złotych). Mowa oczywiście o Allegro, dzięki któremu GPW wykręciła rekordowe obroty w październiku.

 

Październik dla warszawskiej giełdy był pod względem obrotów bezapelacyjnie najlepszym miesiącem, mimo tego że już wcześniej GPW notowało znaczny wzrost aktywności inwestorów, spowodowany pandemiczną paniką, a następnie euforią.

W październiku wartość obrotu akcjami na głównym parkiecie GPW wyniosła rekordowe 46,8 mld złotych, co jest wzrostem o 191% r/r. Wartość obrotu w ramach arkusza zleceń (bez zleceń pakietowych) wzrosła natomiast o 137%, do 37,7 mld złotych.

Średnia dzienna wartość obrotu akcjami w październiku wyniosła rekordowe 1,7 mld złotych, co jest wynikiem lepszym o 147,6% w porównaniu do zeszłego roku.

 

Po raz kolejny w tym roku rekordowe obroty zanotował rynek NewConnect - wzrost wartości obrotów w perspektywie rocznej wyniósł niecałe 1400%, do 2,7 mld złotych. Jest to najlepszy wynik w historii „małego rynku”.

 

Sporym zainteresowaniem cieszyły się również instrumenty pochodne - obrót wyniósł 973,2 tys. szt., co jest wzrostem o 65,7% r/r.

 

We wrześniu obroty na głównym rynku GPW wyniosły 22,3 mld PLN (22,2 mld PLN w ramach arkusza zleceń), zaś średnia dzienna wartość obrotu wyniosła 1 mld PLN. Na NewConnect obroty we wrześniu oszacowano na 1,3 mld złotych.

 

Na koniec października kapitalizacja 385 spółek krajowych notowanych na głównym rynku wyniosła 408 mld zł (88,3 mld euro). Łączna kapitalizacja 434 spółek krajowych i zagranicznych notowanych na głównym rynku GPW sięgnęła 827,2 mld zł (179,1 mld euro).

Czytaj także: Jeszcze nigdy obroty na warszawskiej giełdzie nie były tak wysokie - rekordowe półrocze na GPW

Koronawirusowa panika i następująca po niej euforia na globalnych parkietach giełdowych, nie ominęły również warszawskiej giełdy. Wzrost zmienności, dynamiczne odreagowywanie marcowych spadków, czy wreszcie radykalne obniżki stóp procentowych - wszystko to przyczyniło się do osiągnięcia rekordowych .. Czytaj
Jeszcze nigdy obroty na warszawskiej giełdzie nie były tak wysokie - rekordowe półrocze na GPW

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk