• Odbierz prezent
Allegro na GPW? Być może szykuje się największy debiut w historii warszawskiego parkietu

Pogłoski o potencjalnym debiucie giełdowym operatora największego polskiego serwisu aukcyjnego, jakim jest Allegro, są coraz bardziej wiarygodne. W poniedziałek 23 czerwca Bloomberg poinformował, że wg jego nieoficjalnych informacji, spółka planuje wejście na giełdę. Jeśli te przypuszczenia okażą się prawdziwe, warszawską giełdę może czekać największy debiut ostatnich lat, zaś Allegro ma potencjalne szanse na osiągnięcie rekordowej kapitalizacji na GPW.

 

Internetowy gigant na giełdzie?

Wg informacji prasowej opublikowanej przez serwis Bloomberg, fundusze inwestycyjne posiadające od 2016 r. udziały w Grupie Allegro, takie jak Permira, Cinven oraz Mid Europa Partners podęły współpracę z firmą inwestycyjną Lazard Limited, która ma przygotować pierwszą ofertę publiczną spółki. Wg doniesień Bloomberga, właściciele Grupy Allegro liczą na pozyskanie w ramach IPO do 2 mld euro, zaś sama spółka może zostać wyceniona nawet na 10 mld euro, czyli niemal 45 mld złotych. Gdyby debiut został przeprowadzony na warszawskim parkiecie, oznaczałoby to że Allegro stałby się największą spółką, wyprzedzając CD Projekt, który aktualnie wyceniany jest na ponad 39 mld złotych.

Informacje nie są oczywiście oficjalnie potwierdzone przez samą Grupę Allegro, jednak dzisiejsze doniesienia błyskawicznie obiegły polskie media, również te zupełnie niezwiązane z rynkami kapitałowymi. Być może fundusze powoli szykują się do spieniężenia swojej inwestycji i wypuszczając do prasy przeciek o planowanym IPO sondują reakcje uczestników rynku i medialny rozgłos. Jeżeli tak jest to informacja rzeczywiście wywołała spore zainteresowanie, które może bezpośrednio przełożyć się na potencjalny sukces pierwszej oferty publicznej.

Fundusze Permira, Cinven oraz Mid Europa Partners w 2016 r. odkupiły wszystkie udziały Grupy Allegro od południowoafrykańskiego koncernu mediowego Naspers Group (będącego właścicielem słynnego komunikatora Gadu-Gadu, a także nieistniejącego już serwisu VoD Showmax). Kwota transakcji wyniosła wówczas 3,25 mld dolarów. Naspers Group nabył prawa do serwisu w marcu 2008 r. kupując wszystkie udziały w spółce Tradus, będącej ówczesnym większościowym akcjonariuszem w spółce. Kwota transakcji wyniosła 946 mln funtów.

 

Serwis aukcyjny Allegro jest obecnie najpopularniejszym portalem tego typu w Europie Środkowej i jednocześnie piątą najczęściej odwiedzaną witryną internetową w Polsce (niemal 215 mln użytkowników miesięcznie). Serwis już od dawna nie jest wyłącznie portalem aukcyjnym, aktualnie pełni funkcję największej platformy e-commerce w Polsce, na której większość ofert wystawiana jest przez sklepy internetowe. W skład Grupy Allegro, oprócz samego serwisu aukcyjnego wchodzą m.in.: porównywarka cen Ceneo, serwis z ogłoszeniami OtoMoto, wcześniej zaś (do 2015 r.) był to również portal internetowy Bankier.pl. Sam serwis aukcyjny Allegro został założony pod koniec 1999 r. przez poznańską spółkę Surf Stop Shop, która już kilka miesięcy później, w marcu 2000 r. zdecydowała się sprzedać prawa do Allegro brytyjskiemu operatorowi serwisów aukcyjnych, spółce QXL.com PLC. Kwota transakcji wyniosła wówczas… 75 tys. dolarów.

Czytaj także: Allegro pod lupą UOKiK. Serwis aukcyjny miał nieuczciwie wykorzystywać swoją dominującą pozycję

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów we wtorek 10 grudnia poinformował o wszczęciu postępowania przeciwko największemu polskiemu serwisowi aukcyjnemu, jakim jest Allegro. Urząd zdecydował się na podjęcie takich kroków po licznych skargach użytkowników serwisu i po przeprowadzeniu przeszukania w b.. Czytaj
Allegro pod lupą UOKiK. Serwis aukcyjny miał nieuczciwie wykorzystywać swoją dominującą pozycję

 

Powiew świeżości na GPW

Mimo tego, że doniesienia o potencjalnym debiucie giełdowym Grupy Allegro pojawiają się co jakiś czas już od paru lat, informacje opublikowane przez Bloomberga są jak na razie najbardziej wiarygodne. Wciąż jednak nie wiadomo czy fundusze będące akcjonariuszami Grupy Allegro rzeczywiście planują wprowadzenie spółki na publiczny rynek, ani tym bardziej czy wybiorą warszawską giełdę. Jeżeli debiut miałby się odbyć, to drugie jest wysoce prawdopodobne, gdyż marka Allegro jest najbardziej rozpoznawalna właśnie w Polsce, co przełożyłoby się na duże zainteresowanie pierwszą ofertą publiczną ze strony potencjalnych inwestorów.

IPO Grupy Allegro na warszawskim parkiecie byłoby największym wydarzeniem ostatnich lat na naszej giełdzie, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnich latach rynek debiutów na GPW ma się bardzo źle.

Gdyby giełdowa wycena Grupy Allegro, zgodnie z szacunkami Bloomberga, wyniosła 10 mld euro, to jedynym potencjalnym konkurentem pod względem kapitalizacji byłby wspomniany wcześniej CD Projekt, zaś spółka pojawiłaby się w indeksie WIG20, najprawdopodobniej zajmując miejsce jednej ze spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa (najprawdopodobniej byłyby to Tauron, JSW lub Alior Bank).

Czytaj także: Warszawska giełda kończy najgorszy rok w swojej historii. Zainteresowanie GPW jeszcze nigdy nie było tak niskie

Koniec roku to czas podsumowań, które nie mogą ominąć również warszawskiego parkietu. A mijający 2019 r. nie był zbyt łaskawy dla GPW. I nie chodzi tu wyłącznie o to, że czołowy indeks warszawskiej giełdy, jakim jest WIG20, podobnie jak indeks średnich spółek mWIG40, zakończą rok na minusie. Znaczni.. Czytaj
Warszawska giełda kończy najgorszy rok w swojej historii. Zainteresowanie GPW jeszcze nigdy nie było tak niskie

 

Największe debiuty w historii GPW

Przy założeniu, że Grupa Allegro przeprowadził pierwszą ofertę publiczną na warszawskim parkiecie, pozyskując od inwestorów docelową kwotę 2 mld euro (niemal 9 mld PLN) jest to równoznaczne z tym, że byłby to historyczny debiut pod względem wartości na GPW.

Jak dotąd największe pierwsze oferty publiczne na warszawskim parkiecie należą do spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. Ponad dekadę temu, w maju 2010 r. na GPW zadebiutowało PZU, sprzedając na rynku pierwotnym akcje o wartości ponad 8,1 mld złotych. Kilka miesięcy wcześniej na parkiecie giełdowym zadebiutowała czołowa państwowa spółka z sektora energetycznego - Polska Grupa Energetyczna. Wartość jej IPO wyniosła 6 mld złotych.

Największy debiut giełdowy spółki bez udziału Skarbu Państwa miał miejsce w 2008 r., kiedy na GPW pojawił się holenderski koncern węglowy New World Resources (od 2019 r. poza giełdą). Jego pierwsza oferta publiczna osiągnęła wartość 5,5 mld złotych. W ostatnim czasie warszawska giełda nie przyciąga do siebie dużych spółek. Ostatnim dużym debiutem na GPW było IPO Play Communications w lipcu 2017 r., którego wartość wyniosła 4,37 mld złotych.

Czytaj także: Jak zainwestować w debiut na giełdzie? Na co zwrócić uwagę podczas IPO?

Jak wygląda debiut spółki na giełdzie z perspektywy inwestora indywidualnego? W jaki sposób możemy uzyskać informacje na temat IPO, no i jak wziąć w nim udział?   Inwestycja w debiut na giełdzie Jako inwestorzy indywidualni możemy zainwestować wyłącznie w debiuty spółek, które zdecydowały się na .. Czytaj
Jak zainwestować w debiut na giełdzie? Na co zwrócić uwagę podczas IPO?

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk