• Sklep
  • Odbierz prezent
Alior Bank wycofuje się z pomocy finansowej dla swoich poszkodowanych klientów

Klienci Alior Banku poszkodowani w wyniku nabycia za jego pośrednictwem osławionych funduszy W Investments będą musieli dochodzić swoich praw w sądzie na własną rękę i - co najistotniejsze - na swój własny koszt. Alior Bank bowiem wycofał się z wcześniejszego zapewnienia o pokryciu kosztów pozwów zbiorowych swoich klientów przeciwko Raiffeisen Bank, który dystrybuował feralne fundusze.

 

Jak informuje Puls Biznesu, poszkodowani klienci zostali poinformowani przez kancelarię obsługująca Alior Bank o wycofaniu się banku z finansowania pomocy prawnej dla swoich klientów w sprawie funduszy W Investments, wbrew wcześniejszym zapewnieniom. Wciąż jednak mogą oni liczyć na wsparcie banku w sprawie wytoczonej Raiffeisen Bankowi. Trudno jednak stwierdzić jakiego rodzaju ma być to pomoc, pewnym jest że poszkodowani będą musieli pokryć koszty sądowe z własnej kieszeni.

Raiffeisen Bank był depozytariuszem funduszy W Investments. W październiku zeszłego roku otrzymał rekordową karę od KNF właśnie za niewywiązanie się ze swojej roli - wyniosła ona 50 mln złotych. Alior Bank był dystrybutorem funduszy i jemu również grozi kara od nadzoru finansowego. Co ciekawe, jest on również poszkodowanym w sprawie, będąc w sporze sądowym właśnie z Raiffeisen Bankiem.

W sprawie poszkodowanych jest ponad 2 tys. osób, które nie mogą wypłacić funduszy szacowanych łącznie na ponad 500 mln złotych.

Czytaj także: BM Alior Bank grozi wysoka kara od KNF, mimo że sam jest poszkodowanym

Jak wynika z niejawnego protokołu kontroli przeprowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) w Biurze Maklerskim Alior Banku, doszło do wielokrotnego naruszenia obowiązującego prawa i procedur podczas oferowania klientom banku funduszy kontrowersyjnego i aktualnie niewypłacalnego Domu Maklers.. Czytaj
BM Alior Bank grozi wysoka kara od KNF, mimo że sam jest poszkodowanym

 

Dom Maklerski W Investments stracił licencję na prowadzenie działalności maklerskiej na mocy decyzji Komisji Nadzoru Finansowego z 26 czerwca 2018 r. Prowadził on sprzedaż certyfikatów inwestycyjnych opartych na lokowaniu kapitału w ziemię rolną, tereny leśne, czy luksusowe nieruchomości, obiecując przy tym wyjątkowo atrakcyjne stopy zwrotu. Biuro Maklerskie Alior Banku jest jednym z poszkodowanych, składając w październiku zeszłego roku zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w wyniku niewłaściwego zarządzania funduszami przez W Investments oraz Raiffesen Bank.

Notowania: Alior Bank SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:ALR/

Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk