• Odbierz prezent
Alior Bank uruchamia platformę dla klientów na blockchainie Ethereum (ETH)

Alior Bank w poniedziałek 17 czerwca poinformował o uruchomieniu platformy dla klientów, służącej do weryfikacji autentyczności dokumentów w formie cyfrowej, w ramach programu trwałego nośnika danych. Nie byłoby w tym niczego dziwnego, gdyby nie fakt, że bank zdecydował się na uruchomienie platformy na publicznym blockchainie sieci Ethereum (ETH), jako pierwsza instytucja tego typu w Polsce i jedna z pierwszych w Europie.

 

Każda z polskich instytucji bankowych musi od 2016 r. zapewniać swoim klientom tzw. trwały nośnik danych. Pionierem wykorzystania do tego celu technologii blockchain był PKO BP, do którego niedawno dołączył BNP Paribas. Alior Bank zdecydował się na najbardziej radykalne rozwiązanie, wykorzystując do tego celu całkowicie publiczną sieć. Z platformy do weryfikacji dokumentów będą mogli skorzystać wszyscy klienci, którzy zadeklarowali kontakt z bankiem drogą elektroniczną, tym samym rezygnując z wysyłki dokumentów w formie papierowej. Pozwoli to na znaczne ograniczenie kosztów, a także zmniejszenie ilości wykorzystywanego papieru.

Platforma zapewni autentyczność i niezmienność dokumentów wykorzystywanych w komunikacji banku z klientem - umów, tabel opłat i prowizji, wyciągów, itp. Oczywiście, same dokumenty nie będą zapisywane na blockchainie Ethereum, zostaną jednak opatrzone tzw. kryptograficznym znacznikiem czasu, który będzie zachowany w sieci i pozwoli na weryfikację tego, czy dokument nie został zmodyfikowany i czy jest autentyczny.

 

Wykorzystanie całkowicie publicznej sieci blockchain Ethereum ma zapewnić pełną transparentność i wiarygodność trwałego nośnika danych.

Program „Cyfrowy Notariusz”, w ramach którego Alior Bank od początku zeszłego roku pracuje nad integracją z publiczną siecią Ethereum pozwolił również na umieszczenie w zeszłym roku sprawozdania finansowego spółki na blockchainie. Oprócz tego, Alior Bank pracuje nad wykorzystaniem technologii blockchain np. przy rozliczaniu i kontroli transferów pieniężnych.

Czytaj także: PKO BP i blockchain - smart kontrakty i tokenizacja w największym polskim banku?

PKO Bank Polski to nie tylko największa krajowa instytucja bankowa, ale również - jak wynika z jej ostatnich działań - najaktywniej eksplorująca innowacyjne rozwiązania spośród polskich banków. We wrześniu zeszłego roku PKO jako pierwszy w Polsce wprowadził we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową.. Czytaj
PKO BP i blockchain - smart kontrakty i tokenizacja w największym polskim banku?

 

 

Notowania: Alior Bank SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:ALR/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk