• Odbierz prezent
Alior Bank odczuwa skutki wyroku TSUE - kurs spada do historycznych minimów!

Alior Bank nie może zaliczyć ostatnich dni do udanych. Po wczorajszych medialnych doniesieniach o kontroli prowadzonej przez KNF w sprawie kredytów korporacyjnych udzielonych przez bank, akcje Aliora spadły o ponad 5%, tracąc najwięcej spośród wszystkich spółek notowanych na WIG20. Po zakończeniu czwartkowej sesji Alior Bank opublikował informację o dotkliwych skutkach finansowych, jakie spotkały bank w związku z głośnym wyrokiem TSUE w sprawie kredytów frankowych. Na piątkowej sesji akcje Alior Banku tracą ponad 14,5%.

 

W czwartek po godzinie 18 Alior Bank opublikował komunikat zatytułowany „Decyzje mające wpływ na wyniki finansowe Alior Banku w trzecim kwartale 2019 r.”. Wynika z niego, że bank podjął decyzje o pomniejszeniu wyniku odsetkowego za trzeci kwartał 2019 r. o kwotę 102 mln złotych, z czego ponad połowa (57 mln złotych) to kwota z tytułu rezerwy na zwroty dotyczące spłat sprzed 11 września 2019 r. Zysk netto w trzecim kwartale zmniejszy się o 83 mln złotych, zgodnie z prognozami zarządu spółki.

Znaczne pogorszenie wyników finansowych związane jest bezpośrednio z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ws. kredytów frankowych, na mocy którego sądy uzyskały uzasadnienie do potencjalnego unieważniania umów kredytowych, w których zawarte były klauzule niezgodne z prawem i zapisy niekorzystne dla klientów.

 

Warto zauważyć, że Alior Bank jest podmiotem, który ma jedną z najniższych ekspozycji portfela kredytowego na kredyty frankowe spośród polskich banków. Wynosi ona 0,3% wartości portfolio, co przekłada się na sumę zobowiązań dochodzącą zaledwie do 200 mln złotych. Oznacza to, że trzęsienie związane ze skutkami wyroku TSUE może w przyszłości czekać również pozostałe banki, mające znacznie wyższą ekspozycję na kredyty frankowe.

 

Skonsolidowane wyniki finansowe Alior Banku zostaną opublikowane 5 listopada.

 

Wczorajszy komunikat Alior Banku doprowadził do lawinowego spadku kursu akcji - na piątkowej sesji notowania osiągnęły historyczne minimum, wynoszące 30,2000 PLN. Aktualnie kurs wynosi 30,9600 PLN, co jest równoznaczne ze spadkiem o 14,66%.

 

Czytaj także: Alior Bank z kontrolą KNF i potencjalnymi nadużyciami przy udzielaniu dużych kredytów korporacyjnych. Kurs mocno spada

Alior Bank ma problemy z Komisją Nadzoru Finansowego. Jak donosi Puls Biznesu, od dwóch tygodni w banku prowadzona jest kontrola, w której udział bierze ponad trzydziestu urzędników Komisji. Chodzi o potencjalne nieprawidłowości w zarządzaniu ryzykiem przy udzielaniu kredytów korporacyjnych przez Al.. Czytaj
Alior Bank z kontrolą KNF i potencjalnymi nadużyciami przy udzielaniu dużych kredytów korporacyjnych. Kurs mocno spada

Notowania: Alior Bank SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:ALR/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk