• Odbierz prezent
Alior Bank i Bank Millennium ze znacznie gorszymi rekomendacjami od Haitong Banku

Haitong Bank w środę 11 grudnia opublikował aktualizacje swoich analiz dotyczących Alior Banku oraz Banku Millennium. Obie nie są optymistyczne dla spółek, których rekomendacje uległy zmianie, a cena docelowa obniżona kolejno o połowę i 44%.

 

Analitycy Haitong Banku obniżyli rekomendację dla Alior Banku z dotychczasowego „Kupuj” do „Sprzedaj”, jednocześnie zmniejszając jego cenę docelową dokładnie o połowę - z 49,8 PLN do 24,9 PLN za akcję. Na czwartkowej sesji kurs akcji Alior Banku wynosi 27,8000 PLN.

Analitycy Haitong Banku obniżyli szacunkowe zyski Aliora za 2019 r. o niecałe 30%, do 410 mln złotych, a także o 36% w 2020 r. (446 mln złotych) oraz o 39% w 2021 r. (466 mln złotych). Wg analizy, rentowność kredytów konsumenckich w związku z wyrokiem TSUE znacząco spadnie, zmniejszy się również prognoza wzrostu akcji kredytowej do 6% r/r w 2019 r. i 4% r/r w 2020-21.

 

Bank Millennium również otrzymał niższą rekomendację, która z dotychczasowego „Neutralnie” spadła do „Sprzedaj”. Cena docelowa akcji banku spadła do 5 złotych (-44%), podczas gdy aktualny kurs wynosi 5,5000 PLN.

Obniżenie rekomendacji spowodowane jest w dużej mierze prognozowaną stratą z tytułu posiadanego portfolio kredytów frankowych, która wyniosła 2,6 PLN na akcję (ponad 30% wyceny). Wg analityków, wzrosną również koszty ryzyka po przejęciu portfela kredytowego Eurobanku.

Prognozy zysku netto Banku Millennium zostały obniżone o 19% w 2019 r. (621 mln PLN), o 39% w 2020 r. (597 mln PLN) oraz o 21% na 2020 r. (849 mln PLN).

 

W przypadku obu banków Haitong Bank za czynnik negatywnie wpływający na wycenę podał podwyżkę wpłat do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Czytaj także: PKO BP i Bank Pekao mogą sporo stracić na kredytach frankowych - Haitong Bank obniża rekomendacje dla dwóch czołowych banków

Haitong Bank w swojej najnowszej analizie z piątku 6 grudnia obniżył rekomendacje dla dwóch czołowych polskich banków. Szczególnie mocno obniżono perspektywy dla PKO BP, którego rekomendacja z dotychczasowego „kupuj” została zmieniona na „sprzedaj”. Bank Pekao uzyskał zaś rekomendację neutralną, zmi.. Czytaj
PKO BP i Bank Pekao mogą sporo stracić na kredytach frankowych - Haitong Bank obniża rekomendacje dla dwóch czołowych banków

 

Notowania: Alior Bank SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:ALR/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk