• Odbierz prezent
Alior Bank - czy warto kupować akcje banku?

Jeżeli szukasz do swojego inwestycyjnego portfela ciekawych spółek to nie sposób nie zwrócić uwagi na sektor bankowy. Sektor, w którym głośno w ostatnim czasie było o potencjalnej fuzji rynkowych gigantów. Jeden twór miały stworzyć Alior Bank oraz Pekao, ale długo taką wizją inwestorzy się nie nacieszyli. W środę (08.08) negocjacje zostały zerwane (czytaj więcej).  Przyglądnijmy się bliżej sytuacji założonego w 2008 roku Alior Banku.

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

Alior Bank czy warto kupować akcje?

Spoglądając na ostatnie rekomendacje, które dotyczyły Aliora to w lutym tego roku (dokładnie 22 lutego) pojawiła się rekomendacja kupuj od Domu Maklerskiego BOŚ. Wyznaczoną ceną docelową był poziom 97,10 zł. W tym samym miesiącu podobną rekomendację bo również kupuj (cena docelowa 94,90 zł) wydał Haitong Bank. Dużo optymistyczniej Alior Bank wyceniał Dom Maklerski mBanku. Inwestorzy wedle tej rekomendacji mogli liczyć się z dojściem kursu nawet do poziomu 109 zł.

Od lutego nie pojawiły się nowe rekomendacje i w sumie trudno się dziwić. Aktualnie kurs utknął gdzieś pomiędzy 67 a 77 zł. To nie zbyt dobry kurs biorąc pod uwagę prognozy z początku tego roku.  

 

Reakcja kursu Alior Banku na zakończenie negocjacji

Nie zawsze jest tak, że zerwanie negocjacji jest czymś negatywnym. W przypadku Aliora i Pekao trzeba przyznać, że rynek raczej odetchną z ulgą. Kurs Alior Banku otworzył się luką cenową w okolicach 78 zł. Dawało to wzrosty na poziomie powyżej 6%, z których aktualnie (2 sesje później) nie zostało już nic.

 

Sytuacja finansowa Alior Banku

 

FXMAG akcje alior bank - czy warto kupować akcje banku? analiza techniczna alior bank pekao pekalior 1

Grafika 1. Ocena kondycji finansowej Alior Banku wg. narzędzia analitycznego Squaber. 

Bank zarządzany przez Katarzynę Sułkowską w różnych narzędziach analitycznych nie prezentuje się okazale. W porównaniu do pozostałych spółek notowanych na GPW możesz zauważyć, że Alior ma kondycję finansową raczej słabą. Według narzędzia analitycznego Squaber na 5 możliwych punktów zebrał zaledwie 2,14. W przypadku Pekao ocena sytuacji finansowej wypada lepiej - poziom 2,96. Lepsza jest również reakcja inwestorów w przypadku akcji Pekao, gdzie na ten moment wizja uzupełnienia wczorajszej luki wzrostowej jest mało prawdopodobna.

 

Wykres Alior Banku 

Wykres 1. Wykres kursu Alior Banku. Nastąpiło wybicie w postaci luki wzrostowej z formacji oRGR. Źródło tradingview.com

Wybicia, które towarzyszyły akcjom Alior Banku oraz Pekao były kluczowe z perspektywy analizy technicznej. W przypadku wykresu Pekao zaobserwować mogliśmy wybicie z średnioterminowego spadkowego kanału cenowego. Natomiast na wykresie Alior Banku, w pełni ukształtowała się formacja odwróconej głowy z ramionami. Tutaj niestety, nie powinniśmy obserwować powrotu do linii szyi co aktualnie ma miejsce.

 

Wykres Pekao 

Wykres 2. Wykres kursu Pekao. Wybicie ze spadkowego kanału cenowego, wygenerowało sygnał do zajęcia pozycji długich. Źródło tradingview.com

Aktualnie zdecydowanie lepiej wygląda sytuacja banku Pekao i jeżeli miałbym wybierać to Alior Bank na ten moment wypada blado. Z zakupami akcji Alior Banku wypada jeszcze poczekać.

 

Sprawdź notowania indeksu WIG20. 


Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk