Reklama
WIG82 650,15+1,34%
WIG202 436,18+1,73%
EUR / PLN4,31-0,12%
USD / PLN3,99-0,03%
CHF / PLN4,43+0,41%
GBP / PLN5,04+0,12%
EUR / USD1,08-0,10%
DAX18 506,23+0,16%
FT-SE7 964,85+0,41%
CAC 408 216,59+0,14%
DJI39 768,90+0,02%
S&P 5005 255,44+0,13%
ROPA BRENT86,35+0,76%
ROPA WTI82,48+0,93%
ZŁOTO2 214,14+1,02%
SREBRO24,82+1,02%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Alert rynkowy - Sankcje nałożone na Rosję. WIG20 powoli odrabia straty, a polski złoty łapie oddech

BNP Paribas Biuro Maklerskie | 11:33 28 luty 2022
Alert rynkowy - Sankcje nałożone na Rosję. WIG20 powoli odrabia straty, a polski złoty łapie oddech | FXMAG INWESTOR
Materiał partnera
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W weekend przywódcy państw Zachodu zgodzili się na odcięcie od SWIFT już objętych sankcjami banków rosyjskich (Sbierbank, VTB, Sovcombank, Novikombank, Promsvyazbank, Otkritie Bank), co drastycznie ograniczy ich zdolność do obsługi i przeprowadzania transakcji międzynarodowych, tj. płacenia lub otrzymywania środków z tytułu wymiany handlowej i usług.

Bez dostępu do SWIFT swoich banków Rosja nadal będzie mogła przeprowadzać niektóre transakcje bankowe z innymi krajami, ale stanie się to znacznie bardziej skomplikowane i kosztowne (transakcje manualne, przez telefon lub faks). Wyłączenie rosyjskich banków ze SWIFT będzie więc miało poważne konsekwencje. Międzynarodowe transakcje płatnicze z udziałem rosyjskich instytucji finansowych zostaną w zasadzie zawieszone, a transakcje na zagranicznych rynkach długu i udział w międzynarodowej wymianie pieniężnej staną się praktycznie niemożliwe. Klienci rosyjskich banków stracą możliwość dokonywania międzynarodowych transakcji elektronicznych (przelewy walutowe do innych banków na świecie). W rezultacie nie będą mogli wysyłać ani odbierać pieniędzy. Wykluczenie rosyjskich banków ze SWIFT uderzy przede wszystkim w bogatszą część społeczeństwa, w szczególności przedsiębiorców i oligarchów. Z kolei, sankcje wobec instytucji takich jak Sbierbank i VTB dotkną całą Rosję. Te instytucje finansowe są uzależnione od dostępu dolara, aby móc wypełniać swoje funkcje biznesowe. W Sbierbanku i VTB znajduje się prawie 60% wszystkich depozytów gospodarstw domowych, a ponad połowa rosyjskich emerytur jest wypłacana za pośrednictwem Sbierbanku.

Według byłego rosyjskiego ministra finansów Aleksieja Kudrina odcięcie Rosji dostępu do SWIFT mogłoby obniżyć PKB Rosji o 5 pp. W rezultacie prawdopodobnie również gwałtownie spadnie wolumen handlu między Rosją a innymi krajami. Wyłączenie rosyjskich banków ze SWIFT będzie oczywiście kosztem dla krajów demokratycznych handlujących z Rosją oraz instytucji, które mają ekspozycję finansową na Rosję. W obecnym momencie nie ma podstaw by zakładać negatywny wpływ tych decyzji na polski system finansowy, który pozostaje stabilny.

 

Poza SWIFT, sankcje objęły również bank centralny Rosji (CBR)

Reklama

Zamrożenie aktywów i tym samym ograniczenie możliwości korzystania z rezerw międzynarodowych (obecnie 630 mld USD) ograniczy zdolność CBR do utrzymania płynności walutowej w Rosji. Według przedstawicieli Instytutu Finansów Międzynarodowych (IIF) sankcje wobec CBR mogą doprowadzić do runu na banki, gwałtownego wyczerpania rosyjskich rezerw, dolaryzacji gospodarki i być może całkowitego załamania się rosyjskiego systemu finansowego. Wydaje się zatem, że kroki przeciwko CBR mogą mieć większy wpływ niż odcięcie banków komercyjnych od SWIFT.

W związku z powyższym, w krótkim terminie przewidujemy utrzymanie się podwyższonej zmienności w notowaniach na globalnych rynkach finansowych

Dzisiejsze umiarkowane spadki indeksów akcji oraz osłabienie walut w regionie wyceniają oczekiwany wpływ sankcji na gospodarki państw zachodnich. Zwracamy przy tym uwagę, że obecnie ciężko jest oszacować ich długoterminowy efekt na wzrost gospodarczy – zleży to m.in. od potencjalnych wyłączeń albo długości trwania konfliktu. Zachowanie inwestorów będzie zależeć także od kolejnych napływających informacji na temat konfliktu, m.in. w temacie planowanego rozpoczęcia negocjacji pomiędzy Rosją, a Ukrainą, możliwego dołączenia wojsk Białorusi do inwazji na Ukrainę albo działań banków centralnych państw zachodnich.

Rosja jest znaczącym eksporterem surowców, w najbliższym czasie możemy więc obserwować rosnące ceny m.in. ropy, gazu, wybranych surowców przemysłowych albo rolnych

Podtrzymujemy więc nasze zalecenie nie podejmowania pochopnych decyzji sprzedaży, gdyż reakcje rynków na napływające informacje mogą być trudne do przewidzenia i cechować się znaczącymi wahaniami. Zwiększa to ryzyko wyjścia z inwestycji w tzw. dołku, po niekorzystnych wycenach.

 

W tym kontekście zwracamy uwagę, że po silnych spadkach w czwartek, rynek mocno odbijał w piątek

Także dziś po niskim otwarciu, WIG20 stopniowo odrabia straty, a notowania złotego stabilizują się. Równocześnie nie dostrzegamy większej reakcji w przypadku rentowności krajowych obligacji skarbowych, co pokazuje, że rynek długu jest obecnie bezpieczną przystanią dla inwestorów i nie jest narażony na negatywne informacje odnośnie wojny za nasza wschodnią granicą.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama

Czytaj dalej