Publikacja: -
Wydarzenie: -
Pilne
FxMag Partner

Akumulacja atutów w walce z rynkiem

nial fuller
Z artykułu dowiesz się:

- Czym jest harmonia wykresu i harmonia umysłu


- Jak zwiększyć prawdopodobieństwo poprawnej oceny sytuacji na wykresie

- Jak trenować odpowiednie nastawienie mentalne

Nial Fuller Stacking the Trading Odds in Your Favor

Trading sprowadza się tak naprawdę do dwóch rzeczy: do tego, co się dzieje w twoim umyśle i do tego, co się dzieje na wykresie. Kluczem jest zsynchronizowanie obu tych rzeczy, zamiast pozwalania im na kolidowanie, co może się dziać u Ciebie w tej chwili. Dzisiejsza lekcja będzie krótką listą wskazówek, których możesz szybko użyć do zwiększenia swoich szans w walce z rynkiem. Bez zapychaczy i lania wody. Po prostu uczciwe, efektywne i łatwe do zrozumienia porady.

 

Zanim zaczniemy, chciałbym tylko wspomnieć, że podzieliłem listę na dwie kategorie: harmonia wykresu i harmonia mentalna. Harmonia oznacza w tym przypadku po prostu „rzeczy współgrające ze sobą dla określonego celu”. W tradingu to po prostu akumulowanie swoich atutów. Im więcej harmonii stosujesz przy otwarciu pozycji, tym więcej przemawia za jej pozytywnym rozstrzygnięciem.

Gotowy? Zaczynamy!

 

Harmonia wykresu

Moim głównym zadaniem jako tradera price action jest wyszukiwanie sygnałów współgrających ze sobą. Przez współgranie mam na myśli wystąpienie jak największej ilości argumentów „za” konkretnym setupem. Im więcej rzeczy przemawia za konkretnym sygnałem, tym większa szansa, że wykorzystam go do zajęcia pozycji.

Oto krótka lista czynników wpływających na harmonię wykresu, którą możesz wykorzystać do zwiększenia prawdopodobieństwa udanego zinterpretowania sygnału na twoją korzyść:

 

 1. Czy to „podręcznikowy” setup?
  Naucz się jak wyglądają typowe sygnały i wykształć umiejętność wychwytywania ich. Przykładowo, pin bary z długim „ogonem” i niewielkim „ciałem” są zwykle bardziej wartościowe niż te, które znajdują się na granicy między uznaniem danej formacji za pin bar lub też nie. Najlepsze sygnały PA są zwykle bardzo „oczywiste” i dobrze uformowane, co sprawia, że rozstrzygnięcie „czy to jest dobry pin bar?” nie powinno zająć dużo czasu.
 2. Czy ten setup uformował się na rynku z jasno określonym trendem?
  Każdy sygnał zgodny z panującym silnym trendem zyskuje na wartości. Co więcej, możemy uznać to za główny czynnik określania harmonii wykresu dotyczącej konkretnego sygnału. Jeśli otrzymałeś sygnał, który uformował się po powrocie do poziomu wsparcia/oporu w trendzie, to tworzy on doskonałą harmonię z trendem i daje możliwość wejścia z dużym prawdopodobieństwem sukcesu.
 3. Jeśli nie w trendzie, to czy uformował się na kluczowym poziomie wsparcia/oporu?
  Jeśli sygnał nie pojawił się na rynku z wyraźnym trendem, to powinieneś sprawdzić, czy pojawił się na kluczowym poziomie. W większości wypadków powinieneś rozglądać się za sygnałami albo zgodnymi z trendem, albo zgodnych z poziomem wsparcia/oporu jeśli grasz przeciwko trendowi lub w konsolidacji.
 4. Czy setup pojawił się w pobliżu „obszaru zdarzenia”?
  „Obszarem zdarzenia” nazywamy silny poziom wsparcia/oporu, który poprzednio wywołał duży ruch ceny, gdy ta do niego dotarła. Jeśli zobaczysz, że cena zbliża się do takiego obszaru trzymaj oczy szeroko otwarte, gdyż sygnały pojawiające się na tym poziomie mogą często być uznane nawet za powód otwarcia pozycji „na ślepo”.
 5. Korekta 50%
  Sygnały PA występujące na tym poziomie korekty także mogą być uznane za bardzo wartościowe. Często widząc kluczowy poziom pokrywający się z 50% korektą dużego ruchu możesz otrzymać setup o dużym poziomie harmonii. Jeśli zobaczysz dobrze uformowany sygnał w takim miejscu, to prawdopodobnie powinieneś natychmiast otworzyć pozycję bez większego namysłu.
 6. Średnie kroczące
  Średnie kroczące (EMAs) mogą dostarczyć kolejnych informacji na temat harmonii wykresu. Punkt powrotu ceny do średniej w rynku z silnym trendem może stanowić dobry punkt wyjścia do otwarcia pozycji z nim zgodnej. Jeśli następuje uformowanie sygnału PA na punkcie przecięcia poziomu wsparcia/oporu ze średnią, to tworzy to setup o dużej harmonii, na pewno warty rozważenia.

 

Harmonia mentalna/umysłu

Oprócz czytania wykresów i spraw technicznych o których mówiłem powyżej, kolejnym ważnym aspektem tradingu który musisz obrócić na swoją korzyść, jest aspekt mentalny. Możesz być najlepszym analitykiem na świecie, ale jeśli nie posiadasz odpowiedniej „harmonii umysłu”, nigdy nie będziesz w stanie zarabiać pieniędzy na rynku.

Potrzebujesz zarówno harmonii price action jak i harmonii mentalnej jeśli chcesz zarabiać na długą metę. Mam na myśli to, że tak samo jak sygnały price action muszą spełniać pewne odpowiednie warunki na wykresie, tak samo twoje nastawienie mentalne musi spełniać pewne warunki abyś mógł zarabiać.

Oto parę rzeczy, które możesz robić by trenować odpowiednie nastawienie mentalne, aby zgromadzić jeszcze większe siły do walki z rynkiem:

 

 1. Plan tradingowy
  Plan tradingowy skleja wszystkie elementy razem i trzyma Twoją psychikę w ryzach.
 2. Zaakceptuj rzeczywistość. Nie walcz z nią.
  Wielu traderów zapomina o bardzo ważnej rzeczy- rynek nigdzie się nie wybiera, jutro będzie na Ciebie czekał w tym samym miejscu. Nie powinieneś odczuwać jakiejkolwiek presji by wejść w rynek, ani potrzeby bycia w rynku. Im bardziej zrelaksowany i cierpliwy jesteś, tym lepiej na tym ostatecznie wyjdziesz. Nie działaj w pośpiechu, tuż za rogiem kryją się kolejne sygnały. Będą się pojawiały jutro, pojutrze, w przyszłym tygodniu… Jeśli nie pojawił się dobry sygnał, sprawdź ponownie jutro.
 3. Skup się na wyższych interwałach
  Skupienie się na wykresach na wyższych interwałach jest prawdopodobnie najprostszym sposobem by pozostać zrelaksowanym w czasie tradingu. Kiedy traderzy korzystają z 5/15 minutowych lub innych niskich okresów, łatwo stają się ofiarami stresu, za bardzo się angażują, a to ostatecznie sprawia, że tracą pieniądze. Korzystanie z wykresów dziennych i im podobnych, pomoże Ci wykształcić wewnętrzny spokój w czasie handlu.
 4. Słuchaj relaksującej muzyki w czasie analizowania rynków
  Ostatnio odkryłem stronę focusatwill.com, która oferuje spory wybór relaksującej muzyki tak dobranej, by pomogła się skupić i odciąć od otoczenia. Polecam korzystanie z niej w czasie analizowania rynków, lub też wykonywania innej pracy online.
 5. Miej pracę
  Wiem, że wiele osób jest zainteresowanych tradingiem, ponieważ chce zrezygnować ze swojej pracy i osiągnąć finansową niezależność. Ale musisz zrozumieć, że jeżeli za szybko zaczniesz traktować trading jako główne źródło zarobku, zaczniesz tracić pieniądze. Trading nie może być od razu twoim „planem A.” Potrzeba będzie lat zanim zaczniesz opłacać swoje rachunki zarobkami z konta brokerskiego. Musisz utrzymać swoje obecne zatrudnienie aby mieć stały, pewny dochód. Jeśli ostatecznie staniesz się na tyle dobry, by rzucić pracę, to wspaniale. Ale mogę Ci przysiąc, że ten moment nigdy nie nadejdzie, jeśli rzucisz pracę i zaczniesz traktować trading jako jedyne źródło zarobku, zanim jeszcze będziesz naprawdę na nim zarabiał. Aby utrzymać odpowiednie nastawienie mentalne do handlowania na forex, musisz być możliwie odstresowany. A to nie jest możliwe w sytuacji, gdy „nie masz innego wyjścia” niż zarabianie na rynku. W takim wypadku staniesz się zbyt emocjonalny, wpadniesz w overtrading, będziesz ryzykował za mocno i ostatecznie- przegrasz.
 6. Nie miej (zbyt wygórowanych) oczekiwań
  Wielu traderów chciałoby wygrywać za każdym razem, a to sprawia, że ostatecznie tracą pieniądze. Musisz zaakceptować fakt, że żadna strategia nie jest nieomylna. Co więcej, dystrybucja wygranych i przegranych pozycji jest kompletnie losowa. To oznacza, że nawet jeśli wygrywasz 60% wszystkich wejść, to nigdy nie będziesz w stanie przewidzieć, czy następne wejście będzie zyskowne czy stratne. Pomyśl o słoiku w którym jest 60% zielonych kulek i 40% czerwonych. Potrząsasz nim, tak że wszystkie są wymieszane. Wyciągając na ślepo pojedyncze kulki nigdy nie będziesz wiedział, jaką wyciągniesz następną, chociaż po opróżnieniu słoika 60% byłoby zielonych. Dlatego musisz pozwolić swojej strategii na działanie przez dłuższy okres czasu, na dużej ilości wejść. I nie możesz sobie pozwolić na to, aby wynik pojedynczych otwarć wpłynął na Ciebie. To po prostu element gry.
  Nie staraj się wygrywać za każdym razem. Zamiast tego zarządzaj odpowiednio ryzykiem i zaakceptuj porażki jako koszt bycia traderem.
 7. Bądź minimalistą
  Stworzenie „harmonii umysłu”, by być odnoszącym sukcesy traderem polega przede wszystkim na minimalistycznym podejściu do tradingu. Bycie zrelaksowanym, cierpliwym i zdyscyplinowanym jest dużo łatwiejsze, jeśli stosujesz podejście minimalistyczne. To oznacza, że nie potrzebujesz wskaźników, nie musisz analizować 40 różnych rynków, nie musisz patrzyć na niższe okresy, nie musisz całą noc obserwować swoich pozycji i nie potrzebujesz drogich [data feeds] źródeł danych, czy też 10-ciu monitorów.
  Pootwieraj i zapomnij o pozycjach. Stań się minimalistą, a odpowiednie nastawienie przyjdzie jako efekt uboczny.

 

Podsumowanie

Chociaż dla ludzi z zewnątrz sukces w tradingu może się wydawać uzależniony od szczęścia, wcale tak nie jest. To wynik końcowy treningu i nauki odpowiednich technik, takich jak price action, doświadczenia, roboczogodzin i sklejenia tego wszystkiego razem. Zyskowny trading jest, jak zresztą większość rzeczy w życiu, wynikiem prawidłowego i systematycznego robienia wielu małych kroczków.

Wystarczy raz stracić dyscyplinę, by wpaść w korkociąg emocjonalnych pomyłek tradingowych. Korzystanie z tej listy pomoże Ci w rozwinięciu prawidłowych nawyków, a to jedyny sposób, by obronić się przed wpadaniem w takie pułapki.

 

"Nial całe życie pisze jeden artykuł  używając niepoliczalnych argumentów na rzecz racjonalnego inwestowania. Czy to obsesja Niala? Nie sądzę. To raczej zaskakująca dążność wielu traderów do ignorowania  zasad  wywołuje  raz za razem  ripostę Nial'a.  Nasz autor  często stara się przestraszyć, przestrzec przed obłędem na rynku, a czasem zachwycić piękną  drogą na szczyt. Ten artykuł mieści się  w tym drugim zbiorze" - dr Zbigniew Wieczorek.
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij
Zarejestruj się, aby otrzymać pełen dostęp do zasobów portalu oraz 1 nr magazynu FXMAG za darmo!