Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,22%
USD / PLN3,98-0,34%
CHF / PLN4,41-0,28%
GBP / PLN5,03-0,24%
EUR / USD1,08+0,12%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Aktywa o stałym dochodzie: możliwe scenariusze na najbliższy rok

Franklin Templeton | 15:40 02 styczeń 2023
Aktywa o stałym dochodzie: możliwe scenariusze na najbliższy rok | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Inwestorzy o stałym dochodzie zmagają się z agresywnymi działaniami banków centralnych w świetle rosnącej inflacji na świecie, i wielu zadaje sobie pytanie, kiedy cykl zacieśniania się odwróci. Franklin Income Investors Chief Inwestycji (CIO) Ed Perks, Franklin Templeton Glenn Voyles i Josh Lohmeier z działu Fixed Income oraz Ken Leech, CIO Western Asset, analizują sytuację na rynku instrumentów o stałej stopie dochodu z ich perspektywy. Zgadzają się, że wzrost stóp i spreadów zwiększył możliwości uzyskania zysków z inwestycji o stałym dochodzie - choć niektóre wyglądają bardziej atrakcyjnie niż inne.

 

Jak zmieniasz alokację pomiędzy akcjami, stałym dochodem i alternatywami w 2023 roku?

To, co stanie się ze stopami procentowymi i inflacją w 2023 r. wpłynie przede wszystkim na nasze decyzje dotyczące alokacji. Uważamy, że wzrost stóp procentowych jest prawdopodobny prawie zakończony, ponieważ rynki zaczęły wyceniać koniec cyklu podwyżek Fed. Oczekujemy długiej przerwy ze strony Fed przed jakimkolwiek ruchem, więc nasza uwaga będzie się koncentrować na wpływie podwyżek stóp na gospodarkę i inflację.

Niepewność polega na tym, czy opóźniony efekt zacieśnienia warunków finansowych i bardziej wymagającego środowiska wzrostu gospodarczego spowoduje rzeczywiste odciągnięcie z powrotem w fundamentach.

Reklama

W minionym roku dokonaliśmy znacznego przesunięcia w kierunku instrumentów o stałym dochodzie. Jednak wycofywanie się z zysków w sektorach akcji, które osiągały lepsze wyniki - takie jak farmaceutyki, dobra konsumpcyjne i przedsiębiorstwa użyteczności publicznej - w znacznym stopniu przyczyniły się do tego przesunięcia. Jeśli ceny akcji pozostaną drogie w porównaniu z dochodami, jakie możemy osiągnąć z papierów dochodu, to przesunięcie w kierunku obligacji będzie kontynuowane, choć w wolniejszym tempie, ponieważ zbliżamy się do alokacji 60/40 na rzecz stałego dochodu nad akcjami.

Tempo zmian będzie zależało od tego, w jakim kierunku pójdą rynki. Jeśli rentowność obligacji korporacyjnych IG powróci do poziomu 6%, wówczas możemy zwiększyć ekspozycję sektorową strategii w szybszym tempie, z akcji, obligacji HY lub US Treasuries.

 

Co kieruje Pana myśleniem z perspektywy dochodu?

Rentowność będzie znacznie ważniejszym składnikiem całkowitego zwrotu dla inwestorów w ciągu najbliższych kilku lat, ponieważ tzw."Fed put" ma mniejszy wpływ na rynki. Z tego wynikają wyższe stopy i spready, co znacznie rozszerzył możliwości uzyskiwania zysków z instrumentów o stałym dochodzie.

Jest to zupełnie inny scenariusz niż 12 miesięcy temu, kiedy naprawdę nie było alternatywy dla akcji, a inwestorzy byli w desperackim poszukiwaniu zysków we wszystkich klasach aktywów.

Reklama

Wydaje się, że te poszukiwania już się zakończyły, a ekspansja stóp zwrotu i spreadów w odpowiedni sposób rekompensuje inwestorom o stałym dochodzie na zasadzie ryzyko/zwrot.

Kredyty inwestycyjne to nasza preferowana klasa aktywów pod względem całkowitego zwrotu, dochodu i zarządzania ryzykiem.

W pozytywnym scenariuszu gospodarczym, uważamy, że aktywa te mogą potencjalnie przynieść dwucyfrowe zyski w miarę obniżania się stóp procentowych i zawężania spreadów.

zawężają się. Rok temu rentowność kredytów wysokiej jakości nie wydawała się atrakcyjna, perspektywy dla całkowitych zwrotów były słabe, a obligacje nie działały jako dywersyfikator.

Dziś te same aktywa oferują lepszy potencjał całkowitej stopy zwrotu niż akcje, a pozytywna korelacja z akcjami również zanika, dzięki czemu dochód stały może zrównoważyć zmienność rynku akcji.

Reklama

 

 

Od dłuższego czasu rentowność amerykańskich obligacji skarbowych była na tyle dobra, by zaspokoić nasze potrzeby dochodowe, ale zmieniające się otoczenie rynkowe stworzyło również opcje w tej przestrzeni. Kiedy rentowność 10-letnich amerykańskich papierów skarbowych wynosiły około 2%, były one naszym zdaniem nieatrakcyjne, ale Wydłużenie czasu trwania naszych inwestycji w celu zablokowania zysków na poziomie 4% jest znacznie bardziej przekonujące z punktu widzenia dochodów.

Oznacza to, że amerykańskie papiery skarbowe będą stanowić główną część naszej strategii do 2023 r.

Reklama

 

Jakie możliwości i obawy widzi Pan w klasie aktywów o stałym dochodzie w 2023 roku?

Naszym zdaniem sektor obligacji HY jest bardziej odporny niż sądzi wielu niż sądzi wielu inwestorów, w przypadku braku znaczącego negatywnego wpływu na zyski przedsiębiorstw. Większość emisji HY nie będzie wymagała refinansowania w ciągu najbliższych kilku lat.

W związku z tym recesja w 2023 r. przy niewielkim odreagowaniu nie budzi naszych obaw.

W związku z tym, podczas gdy społeczność inwestycyjna skupia się na tym czy spready są wystarczająco szerokie, aby uzasadnić wejście w kredyt, my widzimy możliwości przy obecnych rentownościach, które wystrzeliły do poziomów niewidzianych od 15 lat.

 

Reklama

Nie sądzimy, by spready miały się znacząco poszerzyć, co oznacza, że bardzo dobrze czujemy się w przestrzeni kredytowej, zwłaszcza przy tak niskich cenach. W związku z tym uważamy, że jest to stosunkowo proste wezwanie do selektywnego dodania do kredytów HY kosztem akcji o wyższej zmienności, które, w scenariuszu recesji powinny być gorsze od kredytów.

W najgorszym scenariuszu inwestorzy mogą doświadczyć trudnego, ekonomicznego 2023 roku, gdzie inflacja pozostaje lepka i prowadzi do przedłużającego się okresu wyższych stóp lub dalszego zacieśniania.

Takie warunki w końcu wywarłyby presję na nadmiernie lewarowane spółki, które muszą refinansować swoje zadłużenie.

 

W takich okolicznościach moglibyśmy zaangażować się w spółki publiczne, w które spółkami publicznymi, w które już zainwestowaliśmy, aby pomóc im w refinansowaniu długu w refinansowaniu ich zadłużenia na zasadach prywatnych. Mniej prawdopodobne jest, że będziemy celować w prywatne spółki średniej wielkości, ponieważ uważamy, że możliwości uzyskania zdrowych zysków na rynkach publicznych są obecnie bardzo atrakcyjne, a my nie otrzymalibyśmy odpowiedniej rekompensaty za premię za niepłynność związaną z takimi prywatnymi inwestycjami.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Reklama

Czytaj dalej