• Odbierz prezent
Aktualności giełdowe: poprawa nastrojów na rynkach bazowych w Europie. Indeks blue chip (WIG20) radzi sobie świetnie
fot. freepik.com

Wtorek przyniósł poprawę nastrojów na globalnych rynkach akcji mimo utrzymujących się obaw o tempo dystrybucji szczepionek na Covid-19. Ponad 1,0% skala wzrostów na rynkach bazowych w Europie praktycznie zniosła spadki z poniedziałku – trudno jednak mówić o odwróceniu negatywnego trendu zapoczątkowanego w poprzednim tygodniu. Mniejszy optymizm panował za oceanem, gdzie narasta niepewność wokół terminu zatwierdzenia pakietu stymulacyjnego zaproponowanego przez nowego prezydenta.

Główny indeks na Wall Street zakończył tym samym dzień umiarkowanym spadkiem, mimo wsparcia ze strony wyników kwartalnych spółek

Dotychczas wyniki opublikowało 97 podmiotów, a ich łączne rezultaty okazały się o ponad 2,4% lepsze r/r. Co najważniejsze, zarówno sprzedaż jak i raportowany zysk netto zdecydowanie przekraczają oczekiwania analityków – w przypadku tego drugiego różnica na plus to aż 24%. Kluczowe dla nastrojów w najbliższych dniach będą publikacje raportów przez największe spółki technologiczne. Wczoraj dane podał Microsoft i okazały się one lepsze od prognoz – skorygowany EPS wyniósł w 4Q20 2,03 USD, gdy rynek oczekiwał 1,63 USD. Powyższe sprzyjało wczorajszym notowaniom NASDAQ100, które zyskały 0,15%.

W powyższym otoczeniu bardzo dobrze wypadł krajowy parkiet z WIG20 na czele

Indeks blue chips wzrósł o blisko 1,9% przy obrotach na poziomie 1,6 mld PLN. Należy jednak zwrócić uwagę, że wspomniany wynik to przede wszystkim zasługa wzrostu notowań CD Projekt (+8,81%) oraz Allegro (+6,13%). Obie spółki odpowiadały również za 2/3 wczorajszych obrotów. Najsłabiej radził sobie segment najmniejszych spółek, gdzie następuje stopniowa dystrybucja po mocnych wzrostach na przełomie roku. Niemniej w średnim i dłuższym terminie nadal dostrzegamy wiele okazji wśród spółek z sWIG80.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

W dniu dzisiejszym wydarzeniem dnia będzie posiedzenie Rezerwy Federalnej – nasi ekonomiści, jak i konsensus rynkowy spodziewają się utrzymania stóp procentowych na nie zmienionym poziomie, czyli w przedziale 0-0,25%. W przypadku braku większych zaskoczeń w komunikacji FOMC, inwestorzy większą uwagę będą przykuwać do sezonu wyników kwartalnych – dziś raporty za 4Q20 opublikują między innymi Apple, AT&T, Boeing, Facebook oraz Tesla. Krajowi inwestorzy z kolei skupią uwagę na publikacji stopy bezrobocia w grudniu – rynek oczekuje wzrostu z 6,1% do 6,2%. W Europie notowaniom ciążyć może kolejne roszady na scenie politycznej we Włoszech, gdzie obecny premier złożył dymisję.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk