• Odbierz prezent
Akcje zagraniczne Microsoft'u, Apple mocno w górę w zeszłym tygodniu. Kurs akcji Amazon + 16%!

Indeks S&P 500 zanotował drugi wzrostowy tydzień z rzędu (+3,04%), co oznacza najdłuższą serię od lutego. Dane ekonomiczne opublikowane za marzec były delikatnie mówiąc słabe, doskonale odzwierciedliły nagłe zatrzymanie działalności gospodarczej spowodowane wdrażaniem środków ostrożnościowych.

Inwestorzy kupowali jednak akcje licząc, że dynamika nowych infekcji bliska jest szczytów, a postęp w powstrzymaniu pandemii koronawirusa może wkrótce doprowadzić do częściowego otwarcia gospodarki. Amerykański indeks spółek technologicznych NASDAQ (+6,09%) przewyższył swoim tygodniowym wzrostem pozostałe indeksy. Mocne wzrosty pokazali producenci chipów, m.in. Microsoft (8,18%) i Apple (5,56%). Mocno rosły akcje Amazon.com (+16,30%) oraz akcje firm farmaceutycznych. Największa część tygodniowych wzrostów miała miejsce w USA we wtorek, kiedy to inwestorzy pozytywnie zareagowali na doniesienia o spowolnieniu wskaźników zakażeń koronawirusem i hospitalizacji pacjentów. Pozytywnie wpłynęły również doniesienia o gubernatorach gromadzących regionalne komitety, koordynujące stopniowe otwieranie się gospodarek. Za mocnym ruchem wzrostowym stały również transakcje gwałtownego zamykania krótkich pozycji („short squeeze”) na akcjach linii lotniczych, operatorów wycieczek oraz hoteli. Wtorek przyniósł również nieoficjalny początek sezonu raportowania wyników kwartalnych. JPMorgan Chase i Wells Fargo zgłosiły spadek zysków odpowiednio o 70% i 89%, podczas gdy Citigroup, która podała dane w środę, odnotowała spadek o 46%. Podczas gdy dochody banków odczuwają presję na niższe marże kredytowe z powodu spadających stóp procentowych i perspektywy rosnących niespłaconych kredytów, analitycy ankietowani przez FactSet oczekują, że inne sektory będą się miały nieco lepiej, a ogólny zysk dla S&P 500 spadnie o 14,5%.

W większości europejskie akcje zakończyły tydzień na plusach, wymazując wcześniejsze straty, zgodnie z ogłaszanymi wstępnymi krokami w celu złagodzenia ograniczeń związanych z wirusem. Indeks STOXX Europe 600 wzrósł o 0,50%. Inne rynki osiągały mieszane stopy zwrotu: niemiecki DAX wzrósł o 0,58%, francuski CAC 40 spadł o 0,17%, a włoski FTSE MIB spadł o 3,21%. Indeks FTSE 100 w Wielkiej Brytanii spadł o 0,95%.

Notowania: APPLE

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AAPL/

MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk