• Odbierz prezent
notowania xtb

Dziś akcje notowanego na GPW brokera X-Trade Brokers mocno zyskują. Jest to wynikiem opublikowanych wczoraj wstępnych wyników finansowych i operacyjnych spółki, które okazały się niezwykle pozytywne.

 

Dziś na otwarciu akcje X-Trade Brokers zyskiwały aż 10% względem wczorajszego kursu zamknięcia. W pierwszych minutach sesji cena akcji brokera zwyżkowała nawet do poziomu 5,44 PLN (+13,3% względem wtorkowego zamknięcia).

Publikacja wstępnych wyników finansowych przez spółkę jest drugim wydarzeniem, które w ostatnich dniach spowodowało silny wzrost ceny akcji. Podobną zmienność obserwowaliśmy w poniedziałek 16 października, gdy cena akcji poruszała się w przedziale 4,85-5,49 PLN. W tym dniu dzienny obrót akcjami XTB był najwyższy w jej historii na giełdzie. Wynikał on z tego, że ponad 3,2 mln akcji zakupiły fundusze należące do Quercus TFI. W ten sposób Quercus przekroczył również próg 5% wszystkich akcji brokera. Wygląda więc na to, ze Towarzystwo uznało spółkę za tanią i z perspektywami wzrostu.

 

XTB

xtb

 

Notowania akcji X-Trade Brokers w tym roku pozostają mimo wszystko mocno na minusie, podążając za trendem mniejszych spółek z warszawskiego parkietu, które nie korzystały na panującej od roku hossie. W całym 2017 roku cena jednej akcji XTB spadła z 6,53 PLN na otwarciu pierwszej tegorocznej sesji do poziomu 4,60 PLN, odnotowanego w ubiegły piątek – to niemal 30% spadku. W tym roku jedynym pozytywnym miesiącem dla notowań XTB był styczeń, choć na niewielkim plusie spółka kończyła również  luty, czerwiec i sierpień. Biorąc pod uwagę szczyt notowań ze stycznia, spadek cen akcji do minimum z ubiegłego piątku to prawie 52%.

Najsilniejszy wpływ na notowania brokera w tym roku miało ogłoszenie przez Ministerstwo Finansów projektu zakładającego zacieśnienie regulacji na rynku Forex, w tym ograniczenie maksymalnego poziomu dźwigni finansowej. Spowodowało to silną wyprzedaż akcji XTB w lipcu.

 

XTB

 xtb


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk