Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,18%
USD / PLN3,99-0,14%
CHF / PLN4,42-0,20%
GBP / PLN5,03-0,27%
EUR / USD1,08-0,05%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Akcje versus obligacje. Polski rynek akcji zbyt tani, aby pozbywać się walorów! Rynek obligacji mało konkurencyjny względem akcji

iWealth | 14:05 15 kwiecień 2022
Akcje versus obligacje.  Polski rynek akcji zbyt tani, aby pozbywać się walorów! Rynek obligacji mało konkurencyjny względem akcji | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W styczniu tego roku zmieniliśmy nasze nastawienie do rynku akcji na neutralne https://totalfiz.pl/2022/01/21/zmiana-nastawienia-do-polskiego-rynku-akcji-21-01-2022/. Nastąpiło to po trzech latach faworyzowania akcji. Uzasadnialiśmy to tym, iż - w naszej ocenie - wchodzimy w okres podwyższonej zmienności i nerwowości na rynkach finansowych. Miniony kwartał potwierdza nasze założenia. Tym razem, nastąpiło to w wyniku reakcji na inwazję Rosji na Ukrainę.

 

Kilkuprocentowe spadki indeksów oceniamy jako reakcję umiarkowaną na tak silny impuls. Ciekawie zachowuje się rynek obligacji rządowych, gdzie kontynuowany jest silny trend spadkowy. Taka bessa na rynku długu rządowego bardzo dobrze wpisuje się w nasze negatywne nastawienie do tego segmentu. Od kilku kwartałów ostro krytykowaliśmy sens inwestowania w obligacje rządowe.

 

Reklama

Głównie z uwagi na zjawisko rosnącej inflacji, windowanej w górę przez ekspansywną politykę monetarną i „awarię” w procesie globalizacji. Mamy tu na myśli zakłócenia w łańcuchach dostaw, wywołane pandemią. Teraz oczekujemy pogłębienia tych zakłóceń w wyniku wojny i dodatkowo, utrudnienia z dostępem do tanich surowców z Rosji. Nie sądzimy, aby sprawy poprawiły się w tym zakresie, nagle, w najbliższych tygodniach, zatem obligacje rządowe dalej postrzegamy jako mało atrakcyjne miejsce do lokowania kapitału. Na tym tle ciekawe wydaje się zachowanie banków centralnych krajów rozwiniętych, które „udają”, że podnoszą stopy procentowe. Przy inflacji na poziomie 7-10% należałoby oczekiwać rentowności długu na zbliżonym poziomie. Na razie takie zjawisko nie występuje. Uważamy, że rządy są zbyt zadłużone, aby utrzymać obsługę długu o rentownościach na poziomie inflacji. Każe to nam postrzegać rynek obligacji jako mało konkurencyjny wobec rynku akcji.

 

Podobnie, jak trzy miesiące temu, polski rynek akcji postrzegamy jako zbyt tani, aby pozbywać się akcji i jednocześnie, uważamy, że czas na wzmożone zakupy jeszcze nie przyszedł. Oczekujemy nerwowości i zmienności w najbliższych miesiącach/kwartałach. Im bardziej rynek „wymęczy” uczestników gry giełdowej, tym lepsze perspektywy przed nim - w przyszłym roku. Obecne poziomy wycen polskich przedsiębiorstw już uwzględniają nadejście ewentualnego spowolnienia w gospodarce. Nawet, jeżeli mamy przed sobą zawirowania na rynkach finansowych, to i tak uważamy, że dobrze zarządzane, polskie spółki - z wysoką stopą dywidendy - będą najlepszym miejscem do trzymania kapitału. Większe ryzyko widzimy w spółkach notowanych na Nasdaq.

 

Autor: Konrad Łapiński, Autor i Zarządzający Funduszem, Total FIZ

Czytaj więcej na iWealth

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


iWealth null

iWealth

iWealth to niezależna firma dostarczająca usługi finansowe starannie wyselekcjonowanych Partnerów, dla zamożnych Klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Świadcząc usługę nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego koncentruje się na pomocy w opracowaniu kompleksowej, spójnej strategii finansowej, precyzyjnie dopasowanej do unikatowych potrzeb, indywidualnych preferencji w zakresie ryzyka oraz doświadczenia inwestycyjnego.


Reklama

Czytaj dalej