• Odbierz prezent
Akcje PEKAO na czele indeksu polskich blue chipów. Notowania KGHM ciążą WIG20

Środa przyniosła umiarkowane zwyżki europejskich rynków bazowych, mimo słabszej wtorkowej sesji w USA. Wsparciem dla inwestorów na Starym Kontynencie były przede wszystkim odczyty indeksów PMI usług za luty, które w większości przypadków okazały się wyższe od oczekiwań. W przypadku całej strefy euro odczyt wyniósł 45,7 pkt. przy prognozach na poziomie 44,7 pkt. Zdecydowanie słabiej wypadła sesja za oceanem, gdzie S&P500 stracił ponad 1,3%, natomiast technologiczny Nasdaq100 zakończył dzień blisko 3,0%.

Powyższe było reakcją na ponowne zwyżki amerykańskich rentowności 10-letnich obligacji skarbowych,

które wzrosły blisko do 1,50%, ale również było odpowiedzią na słabsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Wg raportu ADP zatrudnienie w sektorze prywatnym w USA wzrosło o 117 tys. osób w lutym względem prognoz przyrostu o ponad 170 tys. osób. Podczas wczorajszej sesji słabiej ostatecznie wypadły rynki rozwijające się z uwagi na umocnienie dolara amerykańskiego. WIG20 stracił ostatecznie ponad 0,80% mimo iż w pierwszej godzinie handlu zyskiwał nawet ponad 1,50%. Krajowym blue chips w największym stopniu ciążyły notowania CD Projekt oraz KGHM. Z kolei na drugim biegunie znalazł się sektor bankowy z PEKAO na czele.

Zdecydowanie lepiej zachowywały się notowania średnich i mniejszych spółek,

natomiast wśród pierwszej z wymienionych wyróżniał się kurs Mabion. Notowania spółki zyskały blisko 90% po doniesieniach o zawarciu umowy z Novavax na transfer technologii i próby techniczne produkcji szczepionki przeciw Covid-19 w skali komercyjnej. Bez większego wpływu na krajowe aktywa pozostała wczorajsza decyzja RPP o pozostawieniu poziomu stóp bez zmian, co było zgodne z oczekiwaniami (stopa referencyjna = 0,10%). W publikowanym komunikacie RPP postrzega skalę odbicia gospodarczego jako niepewną. Według marcowej projekcji NBP, z 50-procentowym prawdopodobieństwem wzrost PKB w 2021 roku znajdzie się w przedziale 2,6-5,3%, zaś inflacja - odpowiednio: 2,7-3,6%.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

W dzisiejszym kalendarium makroekonomicznym do ważniejszych odczytów należy przede wszystkim sprzedaż detaliczna oraz stopa bezrobocia za styczeń w strefie euro, jak i cotygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy, na które inwestorzy mogą zwrócić szczególną uwagę, mając w pamięci wczorajsze niższe od oczekiwań dane z rynku pracy wg ADP. Mimo słabszej wczorajszej sesji obraz indeksu krajowych blue chips nie uległ zmianie a trend boczny w zakresie 1900-2000 pkt. coraz wyraźniej zarysowuje się. Niemniej biorąc pod uwagę, wczorajsze negatywne zakończenie sesji za oceanem początek handlu na GPW może znajdować się pod wyraźną presją podaży


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk