Advertisement
 • Odbierz prezent
Akcje Mostostal Zabrze. Co nowego usłyszeliśmy na konferencji zarządu?
fot. materiał własny

Mostostal Zabrze opublikował 7 września sprawozdanie finansowe za 1H23, a nasze omówienie wyników przedstawiliśmy tego samego dnia. Tytułem przypomnienia: przychody Grupy Mostostal Zabrze wzrosły w 2Q23 o 47,1% r/r, EBIT wzrósł o 65%, a zysk netto był 3,1 razy wyższy niż rok wcześniej. Oceniliśmy je jako bardzo dobre i zwracaliśmy uwagę, że kolejny raz potwierdzona została skuteczność wdrożenia strategii unikania ryzyka związanego ze zmianami surowców i walut.

 

 

Przedstawiamy najistotniejsze, naszym zdaniem, informacje z dzisiejszej konferencji:

 • Back-log w sierpniu wynosił 688,9 mln PLN, co jest wielkością mniejszą o 41,2% od posiadanej rok temu. Jest to pochodna zbliżania się do końca realizacji dwóch dużych kontraktów, wielokrotnie omawianych, a mianowicie na budowę spalarni śmieci dla POSCO Engineering & Construction oraz dla BASF Schwarzheide na prefabrykację i montaż instalacji chemicznej, a także zakończenia modernizacji wielkiego pieca nr 2 w ArcelorMittal (część prac była kontraktowana jeszcze przed rokiem).
 • Zarząd wyraża przekonanie, że w najbliższym czasie portfel zamówień zostanie uzupełniony, choć nie należy się spodziewać, że do poziomu ubiegłorocznego, przynajmniej w najbliższych miesiącach.
 • Deklarowane odbudowanie portfela zamówień motywuje ilością i wartością złożonych ofert, ale też ich specyfiką. Spółka koncentruje się na pracach specjalistycznych i głównie dla podmiotów prywatnych, gdzie konkurencja jest niższa, a bariera wejścia wyższa niż w robotach ogólnobudowlanych. W tego rodzaju kontraktach, w przeciwieństwie do publicznych, cena nie zawsze jest decydująca. Spółka koncentruje się na współpracy ze sprawdzonymi partnerami, którzy mają w planach kolejne duże projekty. Odnosi się to zwłaszcza do wspomnianych powyżej kontrahentów.
 • Nasilenie konkurencji dotyczy głównie segmentu publicznego – krajowego, który stanowi niewielką część działalności Mostostalu Zabrze.
 • BudowaspalarnidlaPOSCOpowinnabyćrozlicznaw2Q24.Spółkawostatnichkwartałachdeklarowała konserwatywne księgowanie jego rentowności, więc w przypadku niewystąpienia negatywnych niespodzianek, zakładamy wyraźnie pozytywny wpływ na rezultaty finansowe 2024 roku.
 • Znaczna część wpływu na wynik finansowy rozliczenia kontraktów związanych z remontem dla ArcelorMittal i budowy fabryki dla BASF przesunęła się na 3Q23, co zapowiada dobre wyniki tego okresu.
 • Kupiona w czerwcu spółka A-Grotex pozwala na poszerzenie działalności o usługi utrzymania ruchu, serwisu ciepłowni i zakładów przemysłowych. Spółka wśród klientów posiada jednego z dużych graczy na rynku gospodarowania odpadami, który ma już pozyskane pozwolenie na budowę spalarni śmieci, co MZ postrzega jako szansę dla siebie.
 • Segment Konstrukcje maszynowe, którego głównymi klientami są Liebherr–Niemcy,Liebherr–Austria, Manitowoc i Alstom nie odczuwa żadnych oznak spowolnienia. Produkcja odbywa się na niemal pełnych mocach, a jedynym ograniczeniem są niedobory pracowników. W 2024r. segment będzie korzystał z niższych cen energii i gazu, ale zarząd uprzedza, że częściowo trzeba będzie się podzielić nadwyżkami z klientami.
 • Ryzykiem jakie się pojawiło dla spółki jest rządowa afera wizowa, która w negatywnym scenariuszu może doprowadzić do utrudnień w sprowadzaniu pracowników z Dalekiego Wschodu. Umiejętność pozyskiwania spawaczy w tamtych rejonach świata stała się w ostatnich latach przewagą konkurencyjną Mostostalu Zabrze.

Akcje Mostostal Zabrze. Co nowego usłyszeliśmy na konferencji zarządu? - 1

 

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem Programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. W Programie PWPA 4.0. udział wezmą spółki, które reprezentują 33 sektory gospodarki. Do najliczniej reprezentowanych możemy zaliczyć: oprogramowanie (5), nowe technologie (4), materiały budowlane (4) lub energia odnawialna (3). Kapitalizacja spółek w Programie waha się od około 51 mln zł do około 2 mld zł, a średnia kapitalizacja to około 375 mln zł (na dzień 31 maja 2023)    

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk