• Odbierz prezent
Akcje Millennium, mBank, Allegro, Dino, CD Projekt kończą giełdową sesję na plusie. Trakcja i CS Games na czerwono - notowania GPW

Wall Street odnotowało w środę mocną przecenę, indeks S&P 500 stracił 2,1%, jeszcze głębsze spadki odnotował indeks spółek technologicznych Nasdaq. Podaż walorów wspierał najwyższy odczyt inflacji od globalnego kryzysu w 2008 roku, w ujęciu r/r inflacja konsumencka CPI wzrosła o 4,2%, m/m o 0,8% przy oczekiwaniach wzrostu odpowiednio o 3,6% i 0,2%, podobnie zaskoczyła inflacja bazowa która r/r wzrosła o 3%, a m/m o 0,9%, podczas gdy oczekiwano wzrostu odpowiednio o 2,3% i 0,3%.

Wyższe odczyty inflacji rodzą presję na podjęcie działań takich jak podwyżka stóp procentowych,

jeżeli zapowiadany wzrost jednak nie okaże się zjawiskiem przejściowym, wtedy Fed będzie zmuszony do zmiany obecnej polityki. Przy dyskontowaniu scenariusza zakładającego większe prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych tradycyjnie mocniej straciły spółki technologiczne, w tym te z akronimu FAAMNG. Choć sezon wynikowy dobiega już końca, dziś wyniki opublikuje jeszcze notowana na NYSE Alibaba, a także Walt Disney i Airbnb.

Na tle przeceny amerykańskiej giełdy,

krajowe indeksy radzą sobie relatywnie dobrze, choć wczoraj indeks WIG20 ponownie lekko stracił. Wśród blue chipów sesję ze wzrostem zakończyły jedynie 4 spółki: CD Projekt (+4,4%), PKN Orlen (+1,4%), Allegro (+1%) i Dino (+0,9%). Najmocniejszą przecenę zaliczyły walory LPP (-6,8%) i Lotosu (-5,8%), akcjonariusze spółki paliwowej najwyraźniej nie przyjęli z entuzjazmem planów połączenia z PKN Orlen – spółka przejmująca wyemituje nowe akcje, które otrzymają akcjonariusze Lotosu i PGNiG w zamian za obecnie posiadane. W spółce po konsolidacji 50% akcji posiadać będzie Skarb Państwa.

II połowa bieżącego tygodnia będzie obfita w wyniki finansowe spółek,

wśród tych największych poznaliśmy już raport KGHM – zysk netto grupy, przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniósł 1,37 mld zł wobec konsensusu 1,11 mld zł, w ubiegłym roku spółka wypracowała 692 mln zł zysku. W raporcie kwartalnym KGHM informuje o rozesłaniu materiałów informacyjnych w sprawie zbycia aktywów spółki – kopalni Carlota oraz Franke. Wyniki za I kw. podał również Cyfrowy Polsat – zysk netto wzrósł r/r o 114% i wyniósł 390 mln zł, przewyższył również konsensus o 22%. Swój raport opublikowało także Allegro – wynik netto w I kw. to 270 mln zł wobec 105 mln zł w roku ubiegłym, konsensus zakładał 229 mln zł zysku.

Indeks średnich spółek mWIG40 (+0,4%) zakończył dzień z lekkim plusem,

wspierany zwyżkującymi notowaniami mBanku (+6,5%) i Millennium (+5,6%), a do indeksu najbardziej obciążająco kontrybuował TS Games (-4,2%). Indeks małych spółek sWIG80 (-0,2%) odnotował niewielki spadek, w indeksie najsłabszym walorem była Trakcja (-7%), a najmocniejszym IMC (+7,2%)


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk