• Odbierz prezent
Akcje Mercatora, CD Projekt i Santandera z największą przeceną w indeksie blue chipów - notowania GPW

Pierwsza sesja tygodnia zakończyła się wzrostem kluczowych indeksów na Wall Street, od szerokiego rynku nieco lepiej zachowywał się indeks spółek technologicznych Nasdaq (+1,4%). W Europie mniejsza aktywność inwestorów wynikała z obchodzonych w kilku krajach, w tym w Niemczech, Zielonych Świątek.

Wczorajsza sesja nie przyniosła większych zmian dla krajowych indeksów

Indeks WIG20 (-0,2%) uległ lekkiej korekcie, traciła większość blue chipów, z czego najmocniej przecenił się Mercator (-3,6%), CD Projekt (-2,8%) i Santander (-2,5%). Na przeciwległym biegunie w indeksie znalazły się walory JSW (+8%), spółka podczas 2 sesji odbiła się z poziomu wsparcia w ruchu konsolidacyjnych i zawędrowała w granice oporu, kończąc dzień z mocnym sygnałem ze strony popytu, który może zwiastować dalszy wzrost. Warto wspomnieć o dużej zmienności PGE (+2,4%), spółka zaczynała dzień na minusie, który szybko został zanegowany, a w ostatniej godzinie handlu PGE oddała cały wzrost, po czym przed zamknięciem popyt ponownie wyniósł notowania.

Dziś główny czynnik podażowy traci na znaczeniu,

po tym jak Czechy zgodziły się wycofać wniosek skierowany do TSUE ws. kopalni Turów, jednak rozmowy w tym temacie wciąż trwają. Indeks mWIG40 (+0,8%) zakończył dzień z wyraźnym plusem dzięki kontrybucji Kruka (+13,1%), najmocniej zwyżkującej spółki na głównym rynku. Lider wzrostów opublikował przed sesją wyniki za I kw. 2021 roku, zysk netto wyniósł 127 mln zł (wobec 62 mln zł straty w analogicznym okresie ubiegłego roku), zgodnie z wcześniejszymi szacunkami. Do najsłabszych walorów w indeksie średnich spółek należała Celon Pharma (-4,4%) i mBank (-4,1%).

W indeksie sWIG80 dominował Comp (+8,7%) i Sygnity (+6,6%),

a wśród najsłabszych walorów znalazła się Toya (-4,4%), która zniżkowała z poziomu lokalnych maksimów i od początku roku znajduje się w trendzie wzrostowym. Istotnie przeceniło się również AB (-4,4%), spółka dziś przedstawiła wyniki, zysk netto wyniósł 25,5 mln zł wobec konsensusu 23,8 mln zł, wynik netto wzrósł o 110% r/r.

Z pozostałych informacji:

  • Zysk netto TS Games w I kw. wyniósł 52,7 mln zł, o 49% więcej r/r, konsensus analityków zakładał wynik na poziomie 48,7 mln zł.
  • Budimex sprzedał udziały w Budimex Nieruchomości na rzecz CP Developer, spółka rozpozna zysk przed opodatkowaniem w wysokości 667 mln zł.
  • ARP i PKP PLK ogłoszą wezwanie na kupno 32,85% akcji Trakcji od Comsy po cenie 1,7 zł za akcję.

Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk