• Odbierz prezent
Akcje Mercator Medical oraz XTB największymi wygranymi sesji – notowania GPW
Z artykułu dowiesz się:

  • jak zakończyły się wczorajsze notowania na GPW,
  • o oczekiwaniach co do sesji dzisiejszej. 

Pozytywne nastroje w okresie końcówki roku podtrzymane zostały również we wtorek. Po realizacji strat podatkowych podczas poniedziałkowej sesji, wczoraj można było zaobserwować odbicie notowań wybranych walorów, które mocno traciły w br. W podziale na indeksy najmocniej odbijały małe, a następnie średnie spółki przy mniejszej, ale nadal wyraźnej zwyżce (+0,6%) w przypadku WIG20, co wskazuje na wysoką aktywność krajowych inwestorów. Obroty jak na obecny okres między świętami były jednak całkiem dobre i na szerokim rynku przekroczyły 1,0 mld zł. Największym powodzeniem cieszyły się walory producenta Cyberpunk 2077, czyli CD Projekt (prawie 193 mln zł, +2,4%). Na drugim miejscu był natomiast Mercator Medical (65,6 mln zł, +10,2%).

 Wysokie obroty odnotował także XTB, który po pozytywnych informacjach z KNF odnośnie możliwości wypłaty dywidendy próbuje wybić się z kilkumiesięcznej konsolidacji. Pod względem stopy zwrotu wśród blue chipów wyróżniały się akcje LPP oraz CCC (zyskujące ponad 3%). Podsumowując, sesja przebiegała w pozytywnych nastrojach, o czym może świadczyć fakt wybicia się WIG20 ponad poziom 2 000 pkt. w cenie zamknięcia, co jest najwyższym miejscem indeksu od drugiej połowy lutego. 

Kolor zielony przeważał także podczas notowań na Starym Kontynencie. Główne europejskie indeksy zyskały niecały 1,0%, choć wyjątkiem był tutaj DAX (-0,2%), który z uwagi na relatywnie wysokie otwarcie na początku dnia, systematycznie tracił na wartości w trakcie handlu. Przy braku istotniejszych odczytów makroekonomicznych rynki cały czas żyją pozytywnymi informacjami z ostatnich dni odnośnie porozumienia ws. umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią, zatwierdzeniem pakietu fiskalnego wspierającego gospodarkę w Stanach Zjednoczonych oraz rozpoczęciem dystrybucji szczepionki przeciwko COVID-19 na terenie UE.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Podobnie jak w pierwszej części tygodnia, także dzisiaj spodziewamy się umiarkowanie dobrej sesji, nawet pomimo lekkiej korekty w trakcie wczorajszych notowań za oceanem. Tzw. window dressing widoczny tradycyjnie pod koniec roku powinien sprzyjać notowaniom poszczególnych spółek, a byki będą walczyć o wyjście indeksu WIG powyżej „zera” w perspektywie całego 2020 r. Zwracamy uwagę na brak sesji albo na jej skróconą wersję w czwartek (31 grudnia) na większości głównych, światowych rynków finansowych.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk