• Odbierz prezent
Akcje mBanku, Pekao, PKO BP oraz PKN Orlen ostro w górę. Getin o sobie przypomniał, podobnie jak Idea Bank. Świetna sesja na GPW

Sesja poniedziałkowa, 9 września, przyniosła ogromny powiew optymizmu. Warszawski parkiet odżył. WIG wzrósł o 1,92%, natomiast WIG20, indeks polskich blue chipów, o 2,44%! W szczególności był to udany dzień dla sektora bankowego, którego indeks sektorowy był zdecydowanym liderem na GPW. WIG-Banki wzrósł o 3,08%. Getin oraz Idea Bank wzrosły o ponad 20%! Rosły akcje Pekao, PKO BP, mBanku. Wzrosty nie były byle jakie, bo przekraczały aż 4%! Udaną sesję na GPW zaliczyły 153 spółki. Spadki dotknęły 130 podmiotów. Najmocniej taniały akcje Kanii, RankProgr oraz Pekabex.

Getin oraz Idea Bank w końcu rosną. Ulga dla banków Leszka Czarneckiego

Ostatnie miesiące nie należą do Leszka Czarneckiego. Imperium miliardera topniało w oczach. W końcu przyszło długo oczekiwane wyhamowanie złej passy. Pomimo jednak gwałtownych wzrostów na sesji z 9 września, to kurs Idea Banku znajduje się bardzo blisko historycznych minimów. Przypomnę tylko, że ten historyczne poziom osiągnięty został w listopadzie 2018 roku. Kurs Idea Banku osiągnął wtedy pułap zaledwie 1 złotego i 60 groszy. Podczas gdy w 2017 roku inwestorzy za akcje tego banku płacili… ponad 25 złotych. W ujęciu rocznym kurs Idea Banku zanurkował o 91,54%!

Akcje Idea Banku. Wykres pokazuje dynamiczną besse

Wykres akcji Idea Banku. Źródło: stooq.pl. Pomimo odreagowanie kurs znajduje się na bardzo niskich poziomach

Dobry dzień Idea Banku to również dobry okres dla spółki Getin

Korelacja spółek ze stajni Leszka Czarneckiego jest niewiarygodna. Wzrosty jednej przekładają się na optymizm pozostałych. Podobnie było w przypadku Getinu. Kurs wzrósł o ponad 20%. W przeciągu ostatnich 12 miesięcy kurs tego banku zanotował prawie 60% wzrosty, co może cieszyć. Wszystko zależy od horyzontu inwestycyjnego. Jeżeli w portfelu akcje Getinu posiadał inwestor długoterminowy to niestety, ale inwestycji nie zaliczy do udanych. Kurs akcji Getinu oscylował kiedyś w okolicach 20 złotych. Na zamknięciu sesji poniedziałkowej za jedną akcje tego banku inwestorzy płacili zaledwie 1.074 PLN.

Akcje Getin w długim horyzoncie przecenione

Wykres akcji Getin Banku. Pomimo optymizmum straty w przeciągu ostatnich kilku lat są bardzo dużo.

Udana sesja banku PKO BP- kurs wystrzelił o ponad 4%

Odzwierciedleniem dobrej sytuacji sektora bankowego było zachowanie najważniejszych graczy. Kurs PKO BP dynamicznie wzrósł przy wysokich obrotach. Na szerokim parkiecie dokonano aż 95 tysięcy transakcji, o łącznym obrocie wynoszącym 954 milionów złotych. Jedynym komunikatem dot. PKO BP na sesji poniedziałkowej były informacje dotyczące uruchomienia programu crowdfundingowego dla klubów Ekstraklasy. Łącznie bank chce przeznaczyć nawet 60 milionów złotych w tym celu.

Wykres akcji PKO BP

Wykres akcji PKO BP. Bank blisko historycznych maksimów.

Jeżeli rośnie kurs PKO BP to oczywiście wtórują mu akcje Pekao SA

Udana sesja to także zasługa banku Pekao SA. Kurs tej instytucji zaliczył 4,02% wzrost wartości. Cały czas oscylujemy w granicach 105 złotych za akcję tego banku. Przypomnę tylko, że maksimum cenowe, to osiągnięty w 2007 roku poziom 157 złotych za akcję tego banku. Na razie obserwujemy średnioterminowy trend boczny, który mimo dzisiejszych wzrostów nie zachęca do nadmiernych zakupów.

Wykres akcji Pekao SA

Wykres akcji Pekao SA. Kurs stabilizuje się w okolicach 100 złotych za jedną akcje

PKN Orlen - paliwowy gigant blisko rynkowych maksimów

Pomimo tego, że ostatnie 12 miesięcy przyniosło przecenę akcji PKN Orlen to paliwowy gigant ma się bardzo dobrze. Odległość do historycznego maksimum nie jest duża, a to oznacza, że kurs PKN Orlen może jeszcze w tym roku pokusić się o atak na poziom 120 złotych. Fuzja z Lotosem może przynieść dynamiczny impuls. Na zamknięciu sesji poniedziałkowej kurs PKN Orlen wyniósł 91,20 złotego.

Wykres akcji PKN Orlen. Świetna tendencja wzrostowa zapoczątkowana w 1999 roku

Wykres akcji PKN Orlen. Ładna tendencja wzrostowa budowana od 1999 roku nie opuszcza PKN Orlen

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk