• Odbierz prezent
Akcje Mabionu na ustach inwestorów. Mocne wzrosty kursu CI Games – Notowania GPW
fot. freepik.com

Sesja na warszawskiej giełdzie w czwartek odbywała się w rytmie notowań parkietów rynków bazowych. Słaby początek był odpowiedzią na spadkową sesję w Stanach Zjednoczonych w środę. W kolejnych godzinach WIG20 powielał ścieżkę notowań niemieckiego DAX 30. W ostatecznym rozrachunku WIG20 wzrósł o 0,08% i był najsilniejszym segmentem rynku. Słabiej radził sobie mWIG (-0,25%) jak i sWIG80 (- 0,53%). Głównym wątkiem na rynkach finansowych pozostają obecnie obawy o wzrost inflacji, co przekłada się na dynamiczny wzrost rentowności obligacji.

Powyższe z kolei jest negatywne z punktu widzenia wycen akcji,

co przekłada się w szczególności w dużym stopniu na notowania spółek technologicznych, które relatywnie w ostatnich miesiącach posiadały najwyższe wyceny. W dniu wczorajszym inwestorzy wyczekiwali na wystąpienie prezesa Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych Jerome Powella, oczekując zapewnień, iż Fed będzie przeciwdziałał rosnącym rentownością obligacji. Tymczasem Powell potwierdził, iż wzrost inflacji jest oczekiwany ze względu na niską bazę z ubiegłego roku i powrót gospodarek do pełnej operacyjności, lecz powinien być przejściowy, co pozwoli nie podnosić stóp procentowych. Niemniej jednak brak konkretnych zapewnień o tym, że Fed będzie przeciwdziałał wzrostom rentowności został przyjęty z rozczarowaniem, co przełożyło się na dalszy wzrost rentowności amerykańskich obligacji oraz wzrost notowań indeksu dolara.

Na krajowym parkiecie w dniu wczorajszym najlepiej radziły sobie subindeksy

WIGEnergia (+1,8%), WIG-Paliwa (+1,45%) oraz WIG-Games (+1,04%). Z drugiej strony ciążyły WIG-Górnictwo (-2,54%), WIG-Leki (-2,0%) i WIG-Spożywczy (-1,14%). Na poziomie spółek ciekawa sesja miała miejsce na notowaniach Mabionu, gdzie inwestorzy drugi dzień dyskontowali informację o podpisaniu umowy z Novavax. W trakcie sesji notowania zyskiwały nawet ponad 60%, aby na koniec dnia powrócić do poziomu zamknięcia z dnia poprzedniego. Zyskiwał natomiast CI Games (+7,73%) w odpowiedzi na komunikat o ustaleniu daty premiery najnowszej gry z serii Sniper Ghost Warrior.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Druga połowa sesji na rynkach azjatyckich przyniosła częściowe uspokojenie nastrojów. Niemniej jednak wciąż zdecydowana większość indeksów zakończyła dzień niewielkimi spadkami. Notowania kontraktów terminowych na S&P 500 i DAX30 również w godzinach porannych wskazują na niewielką nerwowość wśród inwestorów, co prawdopodobnie przełoży się na nieznacznie spadkowe otwarcie na warszawskiej giełdzie. Piątek będzie prawdopodobnie kolejnym dniem wysokiej korelacji notowań warszawskiego parkietu z rynkami bazowymi, dla których w dniu dzisiejszym kluczowymi danymi mogą okazać się wieści z amerykańskiego rynku pracy.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk